Bi-Bi-Si je o Vangovom slučaju pisao prij izvjesnog vremena, a nakon teksta sa njim su u kontakt stupili kineske diplomate, koje su mu rekle da se trude da mu pomognu da dobije dokumenta.
Vang je ubrzo poslije toga, 54 godine od kada je prešao granicu sa Indijom, dobio potrebne papire i avionsku kartu za Peking, gdje ga je dočekala rodbina.
Kada je stigao u rodni Sijanjang, okupio se veliki broj ljudi koji su nosili transparente: „Dobrodošao kući, vojniče“.
Na avionu za Kinu su mu se pridružila djeca, a njegova indijska supruga je izostala zbog bolesti.
Prije 54 godine Vang je imao zadatak da gradi puteve za kinesku vojsku, a zarobljen je kada je greškom prešao na indijsku teritoriju.
„Izašao sam iz kampa da se malo prošetam, ali sam se izgubio. Bio sam umoran i gladan. Kada sam vidio vozilo Crvenog krsta prišao sam da zatražim pomoć. Oni su me predali indijskoj vojsci“, ispričao je za Bi-Bi-Si.
Narednih sedam godina proveo je u brojnim zatvorima prije nego što ga je sud oslobodio 1969. godine. Policija ga je odvela u Tirodi, zabačeno selo u centralnoj državi Madja Pradeš. Od tada mu nije dozvoljeno da napusti državu. Umjesto toga, radio je u mlinu, a kasnije se oženio lokalnom djevojkom i sa njom podigao porodicu. Komšije su rekle da su živjeli siromašno.
RTS/BBC
Komentari