Predsjednik komisije, akademik Hivzi Islami informisao je vladin kabinet o radu eksperata, te je naglasio da su preuzeti i rezultati javne debate održane prije završetka konačnog izvještaja. Islami je saopštio i da je, prema konačnom izvještaju, veličina teritorije Kosova 10.905,25 kvadratnih kilometara, saopšteno je iz Vlade Kosova, prenosi Anadolija.
On je kazao da je, kada je mjerena površina 38 opština, izmjerena površina 1.305 katastarskih zona koje se slažu sa kulmulativnim zonama administrativnih opština, te da je to urađeno nekoliko puta. Po njegovim riječima, do promjene površine došlo je nakon razgraničenja sa Makedonijom prema Ahtisarijevom planu.
"Kosovo ne gubi ni jedan kvadratni metar. Ono što smo imali, imamo. Istorijske nepravde ne možemo ispraviti", kazao je akademik Hivzi Islami, predsjednik Kosovske akademije nauka.
Sastanku Vlade su prisustvovali i šef Šumske agencije Kosova, Ahmet Zejnullahu i direktor Kosovske agencije za privatizaciju, Ekrem Hajdari.
Ekspertsku komisiju, koja je počela sa radom krajem januara ove godine, osnovala je Vlada Kosova s ciljem prevazilaženja blokade Sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom od strane tri kosovske opozicione partije - “Samoopredjeljenje”, Alijansa za budućnost Kosova i Inicijativa za Kosovo, koje tvrde da Kosovo tim Sporazumom gubi više od 8.000 kvadratnih kilometara. Iako su bile pozvane, te partije su odbile da učestvuju u radu Komisije.
Sporazum o demarkaciji granice između Kosova i Crne Gore potpisan je avgusta 2015. godine, ali još uvek nije ratifikovan u Skupštini Kosova zbog protivljenja opozicije, koja je koristila i suzavac i nasilje kako bi spriječila njegovo usvajanje.
Srpski poslanici takođe nisu željeli da glasaju za ovaj sporazum zbog toga što nisu nikada bili konsultovani u vezi s ovim pitanjem. Za ratifikaciju tog Sporazuma potrebna je dvotrećinska većina glasova ili 80 poslanika. Parlament Crne Gore je sporazum ratifikovao prošle godine.
Komentari