Dekan Pravnog fakulteta Velimir Rakočević, objašnjava da na osnovu sporazma između naše zemlje i Srbije, oni nijesu dužni da isporuče lica koja su osuđena na manje od dvije godine zatvora.
Miloš Marović, kako je saopštio njegov branilac, Zdravko Begović, nije do sada dobio rješenje o raspisivanju međunarodne potjernice za njim. Kaže da je za to saznao iz medija.
"Po mom pravnom rezonu, dok god on ne bude dobio takvo jedno rešenje Osnovni sud u Kotoru ne može ni preduzimati bilo koju procesnu radnju u cilju njegovog obezbjeđenja radi izdržavanja kazne zatvora", kazao je Begović.
Miloš Marović je dobio srpsko državljanstvo, što znači da je on za Crnu Goru sada stranac. Srbija, kako objašnjava dekan Pravnog fakulteta, nije dužna da ga izruči.
"Izručiti sopstvenog državljanina ako je pravosnažno izrečena kazna zatvora, ili ostatak kazne zatvora odnosno druge mjere lišenja slobode je u trajanju od najmanje dvije godine", pojašnjava Rakočević.
Rakočević objašnjava i u kojim okolnostima lice koje je osuđeno u drugoj zemlji, može izdržavati kaznu u sopstvenoj državi.
"Država može da ne izruči svog državljanina ali ona obavezna da od države molilje da odstupi u skladu sa ugovorom o izvršenju stranih sudskih odluka i da državljani te dražve izdrži u cjelosti kaznu u toj državi", kazao je on.
Rakođćević zaključuje da, sudeći po sporazumu, postoji velika vjerovatnoća da Srbija neće izručiti svog Miloša Marovića, već da mlađi Marović kaznu odsluži u toj zemlji i to na način koji predviđaju njihovi propisi, možda čak i u kućnom pritvoru.
Podsjetimo, Miloš Marović je presudom Višeg suda osuđen na jednogodišnju kaznu zatvora zbog učešća u malverzacijama prilikom preprodaje opštinskog zemljišta u mjestu Prijevor iznad Jaza.
Prema nagodbi koju je potpisao sa Tužilaštvom 30. decembra prošle godine, Miloš Marović je osim zatvorske kazne prihvatio i da državi plati novčani iznos od 380.000 eura.
Iz Ministarstva pravde Crne Gore oglasili su se ranije saopštenjem da je Miloš Marović dužan da kaznu izdržava u Crnoj Gori.
Rtcg
Komentari