Kako se navodi u sporazumu, Marović je priznao da je u toku 2006. godine, u Budvi, organizovao kriminalnu grupu radi obavljanja krivičnih djela za koja se može izreći kazna zatvora od četiri godine ili više.
Članovi kriminalne grupe su postali Rajko Kuljača i okrivljeni Lazar Rađenović, Aleksandar Tičić, Dragan Marović, vlasnik preduzeća „Trejd junik“ Mirko Latinović, vlasnik preduzeća „Gugi komerc“ Branislav Savić, izvršni direktor firme „Gugi komerc“ Dragoljub Milovanović, Miloš Vujović, Miloš Marović i Stevica Dragović, Igor Trnski, izvršni direktor „Trejd junika“ Goran Bojanić, Novak Klisić, Mirjana Marović.
„Djelovanje kriminalne grupe je planirano na duže vrijeme i zasnovano je na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova. U djelovanju kriminalne grupe korišćene su poslovne strukture budvanske opštine u kojima su pripadnici kriminalne grupe rukovodili i obavljali službene dužnosti”, navodi se u Sporazumu koji je objavljen na sajtu Specijalnog tužilaštva.
Pojašnjeno je da je svaki pripadnik kriminalne grupe imao unaprijed određeni zadatak i ulogu.
Kako je pojašnjeno, Kuljača je „koristeći funkciju predsjednika opštine Budva, po instrukcijama Marovića donosio odluke o javnim nabavkama i prodaji državng zemljišta. Sekretar Sekretarijata za investicije Dragan Marović učestvovao je u donošenju odluka koje se odnose na raspolaganje imovine budvanske opštine, dok je Latinović bio zadužen za sačinjavanje i potisivanje dokumentacije – ugovora, aneks ugovora i omogućavao ispunjenje kriminalnog plana.
Vlasnik preduzeća „Gugi komerc“ Branislav Savić davao je naloge odgovornim osobama u preduzeću da zaključuju aneks ugovore i podnose zahtjeve opštini Budva za plaćanje. Okrivljeni izvršni direktor „Gugi komerca“ Dragoljub Milovanović je sačinjavao i potpisivao aneks ugovore i podnosio zahtjeve budvanskoj opštini.
Marović je priznao da je od druge polovine 2006. do kraja 2010. godine u Budvi podstrekao Kuljaču i Rađenovića da pribave imovinsku korist preduzeću „Gugi komerc“ da izgrade plato na Jazu bez sprovođernja postupka javnih nabavki. U tome su pomogli Savić i Milovanović.
U maju 2007. godine zaključili su ugovor o zakupu neizgrađenog gradskog građevinskog zemljišta. U tim poslovima preduzeću „Gugi komerc“ pribavljeno je 2.739.218 eura imovinske koristi.
Okrivljeni Marović priznao je da je opštinu Budva oštetio prilikom izgradnje poslovnog centra „TQ Plaza“ od aprila 2007. do decembra 2010. godine.
U Sporazumu se navodi da je Marović od maja 2008. godine do kraja decembra 2010. godine oštetio budvansku opštinu kako bi preduzećima „AMD Budva“ i preduzeću „Properti Montenegro“ omogućio protivzanokitu dobit.Zbog ovih krivičnih djela Marović će provesti u zatvoru dvije godine i platiti 50.000 eura kazne na ime budžeta. On je priznao i da je bio na čelu kriminalne organizacije koja je državni budžet oštetila prilikom gradnje Bulevara u Budvi, puta u selu Krapina i predmetima „Kopirajt i Properti Investment“. Tom nagodbom će morati da odleži deset mjesci i plati 50.000 kazne i vrati 1.096.000 eura državi.
Specijalno državno tužilaštvo dostavilo je švajcarskim vlastima informacije o prikupljenim dokazima povodom sumnje da je pomoćnica ministra tamošnjeg ministarstva pravde uzela mito, kako bi opstruirala istragu o ugašenom bankovnom računu familije Marović u toj zemlji. Slučaj za sada tapka u mjestu, vjerovatno iz razloga što švajcarske vlasti ne bi da se upuste u provjere koje bi mogle proizvesti korupcionašku aferu međudržavnih razmjera.
Nezvanično, prvi koji je ukazao da je neko iz vrha pravosudnih instanci u Švajcarskoj uzeo mito, bio je Podgoričanin Veselin Mujović, kojem se sudi zbog prevare od 800.000 eura Svetozara Marovića, koji mu je navodno dao novac zbog obezbjeđivanja boljeg tretmana pred Specijalnim državnim tužilaštvom. On je ispričao kada je i na koji način Marović njemu dao 450.000 švajcarskih franaka, koje su predate advokatu iz Italije, koji je imao obavezu da ih dalje doturi ženi iz vrha Ministarstva pravde Švajcarske.
Prije nekoliko mjeseci, taj advokat je na osnovu zamolnice o međunarodnoj pravnoj pomoći saslušan u Italiji i u detaljnom iskazu potvrdio je ranije prikupljena saznanja Tužilaštva od Veselina Mujovića. Italijanski advokat je objasnio da je imao dogovor da kovertu koja mu je dostavljena od Mujovića, odnese u Švajcarsku i preda je ženi iz Ministarstva pravde. Međutim, ovaj advokat tvrdio je da ne zna šta je bilo u koverti.
Dok Specijalno tužilaštvo cijeni validnost tvrdnji Mujovića i advokata iz Italije i drugih prikupljenih materijalnih dokaza, kroz cijeli slučaj se prožima još jedan važan momenat, koji potkrepljuje sumnje o visokoj korupciji.
U proteklih godinu dana, crnogorske vlasti su u tri navrata slale Švajcarskoj zamolnicu za međunarodnu pravnu pomoć. Prema pouzdanim informacijama, dvije zamolnice su vraćene kao nepotpuno i neuredno priređene, iako su šablonske i u takvom formatu su prihvatiljive za druge zemlje i druge slučajeve. Odgovor na treću zamolnicu još nije stigao.
RTCG/Dnevne novine