"Prvo, Zapadni Balkan ima potrebu jedne suštinskije saradnje, međusobnog regionalnog povezivanja, stvaranja uslova i atmosfere gd smo više konkurentni i za investitore i za prodaju naših roba. Čini mi se da ovakvi sastanci, bilo da su neformalni, bilo da su ovog tipa kao što je i ovaj u Sarajevu, pripremnog tipa u okviru Berlinskog procesa za samit koji će se održati u Italiji, vrlo značajni. Premijeri među sobom razmenjuju mišljenje, dogovaraju projekte, usaglašavaju projekte, cene koji je najpraktičniji i najpragmatičniji, cene ono što bi najviše koristilo i susednim državama, a i regiji. To je jedna dimenzija ovog sastanka. Druga dimenzija ovog sastanka je neminovno ono sa čim se naš region sada susreće, a to jeste jedna dosta loša situacija u regionu. Premijeri mogu i čini mi se da će iskoristiti tu priliku da porazgovaraju o situaciji u regionu i da pokušaju da jedni drugima sugerišu moguća rješenja da ne dođe do eskalacije krize", naveo je ambasador Vukićević.
- Važna poruka iz Sarajeva -
Vukićević je govorio i o dolasku srbijanskog premijera Aleksandra Vučića u Sarajevo, nakon što je proteklih sedmica došlo do zahlađenja odnosa između BiH i Srbije zbog pokretanja procesa revizije presude BiH protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.
"Nije naša želja bila, niti naša intencija da dođe do ovog nivoa gdje smo došli posle pokušaja revizije. Skretali smo pažnju da ta revizija može negativno da utiče na naše odnose. Apelovali da se to ne radi. Nismo u svemu tome uspjeli. Situacija je sada takva kakva jeste. Nije naša težnja, ni orjentacija da mi imamo zategnute odnose sa zemljama u regionu, pogotovo ne sa Bosnom i Hercegovinom. Naprotiv, mi, čini mi se, da moramo raditi da svaka kriza ne dobije onu krajnju instancu, da ne eskalira u nešto što ne bi željeli. Prema tome, naš osnovni prilaz ovde jeste da ne produbljujemo stvari koje su već krenule jednim putem", stava je Vukićević.
Samit, odnosno sastanak premijera Zapadnog Balkana, koji se održava u Sarajevu, kaže ambasador Srbije u BiH "ne zna koliko će dati prostora, koliko će tu biti mogućnosti da se razgovara o tome svemu tokom boravka srbijanskog premijera Aleksandra Vučića".
"Ali, mislim da čak i ako ne bude bilo prostora, sama činjenica da premijer Aleksandar Vučić dolazi u vrijeme kada mu je kampanja, dolazi u vrijeme kada su odnosi takvi, jeste poruka sama po sebi da mi hoćemo da se to sve promijeni", naveo je Vukićević.
- Srbijanski dio brze ceste od Požege do Vardišta -
Srbijanski ambasador govorio je i o realizaciji infrastrukturnih projekata veoma važnih za BiH i Srbiju, o kojim se razgovaralo i tokom nedavne posjete predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića Beogradu, a radi se o izgradnji brze ceste Sarajevo-Beograd i uspostavi željezničkog saobraćaja između dva glavna grada, BiH i Srbije.
"To su vrlo značajni projekti. To su projekti koji obezbjeđuju jedan nesmetani i brži protok i robe i kapitala i ljudi. To je aorta kojom se i ti odnosi uspostavljaju na jedan bolji i kvalitetniji nivo. Nije više mjerilo odnosa da li su se i koliko puta sastali ministri i visoki zvaničnici. Mjerilo odnosa među državama jeste koliki je obim robne razmjene i kolika je i kakav je sve obim i kakva je lepeza ekonomske saradnje. Prema tome, ovi projekti o kojima govorimo, a ima i drugih projekata, ja ću ih pomenuti bez obzira što ću možda malo opteretiti javnost, jesu vrlo bitni i vrlo značajni", istakao je ambasador Vukićević.
Prvenstveno, rekao je, "oni su namijenjeni povezivanju dva velika industrijska centra". Oni su, kaže ambasador Vukićević, "namijenjeni ljudima koji mogu da sarađuju, privatnim biznismenima, firmama, svim ljudima koji žele da uspostave dobre ekonomske odnose i saradnju".
"Napomenuću, nije zgorega, da BiH i Srbija su vrlo značajni ekonomski partneri jedni drugima. Obim razmijene oko 1,5-1,6 milijardi za zemlje opsega Srbije i BiH i stanje privrede u obijema zemljama jeste jedna vrlo značajna stavka. Pored ova dva projekta železnice i brze ceste, ima još drugih: naš dio brze ceste bi išao od Požege do granice Vardišta (prema Višegradu), na BiH je da odredi trasu dalju. Željeznica je projekat koji je već odavno u razgovoru i odavno se o njemu razgovara. Prema tome, treba se samo finalizovati", naglasio je Vukićević.
Pored dva infrastrukturana projekta, kaže Vukićević, "imamo mi još infrastrukturnih projekata između BiH i Srbije". Jedan od tih projekata jeste sagledavanje stanja mostova na Drini koji povezuju Srbiju i BiH.
"Želi se predlaganje na koji način te mostove ukupno poboljšati, odnosno uspostaviti bolje stanje na tim mostovima. Namjeravamo podijeliti te zadatke, stvoriti fondove za njihovu popravku i onda imati sigurnost i na tome. Imamo zajedničku turističku ponudu za dio turističkih potencijala, imamo namjeru da zajednički idemo na treća tržišta. Imamo zajedničku kancelariju privrednih komora Srbije i BiH i Turske u Istanbulu. Ta ekonomska saradnja je krenula u jednom pozitivnom pravcu. Nadajmo se da će se ovi problemi koji su nastali revizijom riješiti u jednom doglednom vremenu i da ćemo nastaviti sa svim tim projektima. Mi ne odustajemo od tih projekata. Treba samo stvoriti dobre uslove", rekao je Vukićević.
- Zajednički nastup na trećim tržištima -
Ambasador Srbije u BiH je posebno apostrofirao značaj kancelarije između Srbije, BiH i Turske.
"Njen zadatak jeste da se potencijali ove dvije zemlje više prezentiraju svjetskom tržištu, da se kaže šta sve mi možemo, da radimo, šta sve možemo da nudimo evropskom i svjetskom tržištu. Jedan od potencijala je sigurno proizvodnja zadrave hrane. Mi imamo tu prostora, mi imamo mogućnosti da proizvodimo zdravu hranu, a ona je jako cijenjena i jako bitna na svjetskom tržištu. S druge strane, to je i mogućnost da zajednički nastupamo na trećim tržištima. Ja mislim da smo mi već, kao Srbija i BiH, krenuli tim putem", ocijenio je Vukićević.
Kao primjere naveo je da su zajedničke delegacije Srbije i BiH bile u Saudijskoj Arabiji krajem januara. Tamo su, kaže, dogovoreni neki projekti na Drini.
"Zajednički smo više puta bili u Turskoj, tako da možemo koristiti pogodnosti, možemo koristiti i mogućnosti koje ima BiH, koje ima Srbija u smislu bescarinskog režima i da vidimo da zajedničkim potencijalima budemo konkurentniji na tržištima tih zemalja", poručio je Vukićević.
O tome da li će nakon četvrtka i boravka srbijanskog premijera Aleksandra Vučića na pripremnom sastanku premijera Zapadnog Balkana u Sarajevu pred julski samit o Zapadnom Balkanu u Trstu, u Italiji, doći do boljih odnosa BiH i Srbije, srbijanski ambasador u BiH kaže:
"To je naša želja. Ja ne mogu da govorim u ime BiH. To je naša želja da sa BiH držimo stabilne odnose, da kriza u BiH ne dobija jače dimenzije, da sa BiH uspostavljamo i dobru saradnju, ali moramo naći partnera sa ove strane. To podrazumijeva partnera u koga možemo i vjerovati, partnera koji može biti pouzdan, partnera koji stvarno se predaje zajedničkom cilju."
Od četvrtka, kaže ambasador Srbije u BiH, očekuje dogovor o zajedničkom nastupu zemalja Zapadnog Balkana po svim pitanjima, prvenstveno infrastrukturnim, određivanje prioriteta.
"Očekujem izbjegavanje međusobne konkurencije u tom smislu, nego dogovor da se postigne ovde i da sa takvim dogovorom idemo u Italiju da to prezentujemo, odnosno prezentujemo ljudima iz EU u okviru Berlinskog procesa. I da to bude naša orjentacija za dalje. Da region sam po sebi određuje svoje prioritete, da sam po sebi uvezuje svoj odnos i da zajednički nastupa prema centrima iz kojih možemo da budemo ili finansirani ili iz kojih možemo da prodajemo našu robu", poručio je Vukićević.
Komentari