Na pitanje koliko je važno da Zapadni Balkan bude manje zavisan od ruskih energenata, Han je odgovorio da je zavisnost od ruske energije začuđujuće niska.
"U Srbiji je riječ o samo deset odsto ukupne potrošnje. Tu se više stvara neki imidž. U Srbiji je Austrija najveći investitor, investirala je četiri puta više od Rusa. Rusija je samo vojni, a ne i ekonomski faktor i na to mora da se ukazuje", podvlači Han.
Rekao je da zabrinutost EU na Balkanu nije prisutna zbog uticaja Rusije, već etničkih tenzija i nestabilnosti.
"Jasno je da nestabilnost može biti podsticana i od trećih strana iz različitih krajeva i kanala. To samo podstiče dalje 'domaću' nestabilnost. EU ima interes da u neposrednom susjedstvu vlada stabilnost. Zbog toga ćemo, kao EU, nezavisno od politike vlade SAD, predvoditi u brizi za Zapadni Balkan", poručio je Han.
Podsjetio je da je Savjet EU, na posljednjoj sjednici, podvukao evropsku perspektivu za zemlje regiona i dodao da osjeća obavezu da se lično angažuje kako bi zemljama Zapadnog Balkana pomogao u dostizanju tog cilja.
Negirao je spekulacije da će biti "lajt članstva" u EU, dodajući da ne postoji niti jedna inicijativa u tom smjeru. Sve zemlje Zapadnog Balkana, prema njegovim riječima, imaju perspektivu punopravnog članstva.
"Kada i da li će do toga doći zavisi naravno od napretka svake zemlje zasebno. Ja sam protivnik Evrope dvije ili više brzina. Razumijem da pojedini kažu da bi trebalo brže napredovati, ali upozoravam na opasnost da se tako nešto institucionalizuje ili učvrsti, jer će onda biti teško da se to ponovo promijeni", ukazao je Han.
Naveo je da je Crna Gora otvorila 20 poglavlja, a Srbija osam, dok su ostale zemlje regiona daleko od toga.
Crna Gora je, kako kaže, očigledno strijepila da bi mogla izgubiti prednost koju ima stvaranjem zajedničkog tržišta.
"Međutim, uspio sam da te strijepnje uklonim i Crnogorci su shvatili da i njima zajedničko tržište regiona pomaže da brže napreduju, jer se time primjenjuju djelovi zajedničkog evropskog tržišta. Mnogi elementi zajedničkog tržišta mogu već sada da funkcionišu, prije pristupa Crne Gore", objasnio je Han.
Zajedničko tržište, prema njegovim riječima, bitno je kako bi se stanovništvu pokazale konkretne prednosti pristupnog procesa, a istovremeno to pomaže zemljama u pripremi za članstvo u EU.
Han očekuje da bi na Samitu zemalja Zapadnog Balkana u Trstu u julu trebalo da bude potpisan sporazum o namjerama za formiranje zajedničkog tržišta i dodaje da je neophodno još raditi na "uklanjanju strijepnji Crne Gore i Kosova".
U tom dokumentu, kako objašnjava, trebalo bi već utvrditi koji bi bili sadržaji, a uz to i da sadrže mapu puta, jer je neophodno usvajati nacionalne zakone.
Tanjug
Komentari