Ekonomisti An Kejs i Angus Diton naveli su da je gubitak stabilnih radnih mjesta sa srednjim nivoom primanja osoba sa završenom srednjom školom ili nižim obrazovanjem doveo do većih problema za tu grupu ljudi, pa je veća vjerovatnoća da će oni biti nezaposleni, nevjenčani ili lošijeg zdravlja nego osobe sa diplomom fakulteta, prenosi Beta.
"Ovo je priča o kolapsu bijele radničke klase. Tržište rada se u velikoj mjeri okrenulo protiv njih", rekao je Diton u jednom intervjuu.
Agencija AP je navela da je takav tok događaja doprinio usponu američkog predsjednika Donalda Trampa, koji je dobio široko rasprostranjenu podršku bijelaca bez univerzitetskog obrazovanja.
Izvještaju Kejs i Ditona, koji je objavio institut Brukings, prethodilo je istraživanje koje su njih dvoje objavili 2015, a u kojem je dokumentovan dramatično povećan broj smrtnih slučajeva među bijelcima srednjih godina.
Od 1999. zabilježen je veći broj "smrti ili očajanja" bijelaca starosti od 45 do 54 godine, što uključuje samoubistva, predoziranje drogom, smrtne slučajeve povezane sa alkoholom, ustanovili su Kejs i Diton u svom ranijem radu.
U dokumentu objavljenom danas, Kejs i Diton su jasnije povezali veći broj smrtnih slučajeva sa promjenama na tržištu rada od 1970-ih godina.
Oni su naveli da je manja vjerovatnoća da će muškarci bez univerzitetskog obazovanja dobiti povišicu poslije određenog vremena.
Drugim istraživanjem je utvrđeno da je manja vjerovatnoća da će Amerikanci sa diplomom srednje škole vjenčati ili kupiti kuću i da se češće razvode ako se vjenčaju.
Još nije jasno zbog čega takvi trendovi češće pogađaju bijelce nego Afroamerikance ili Amerikance hispano porijekla, piše AP.
Ilustracija
Istraživanje u SAD
Bijelci slabijeg obrazovanja češće umiru ''od očaja''
Bijelci srednjih godina u SAD nižeg nivoa obrazovanja češće umiru mlađi od drugih osoba u Americi koje su u srednjem dobu, na šta utiču njihove smanjene ekonomske mogućnosti, pokazalo je novo istraživanje dvoje ekonomista Univerziteta Prinston.
24. 03. 2017 - 15:57
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari