Zub stvoren u laboratoriji
Ilustracija

Revolucionarno

Zub stvoren u laboratoriji

Zahvaljujući miševima, naučnici su uspješno uzgojili nove ljudske zube iz ćelija zubnog tkiva

Prema istraživanju objavljenom u časopisu “Journal of Dental Research”, ćelije uzete iz zubnog mesa odraslog čovjeka mogu u kombinaciji s ćelijama uzetim iz kutnjaka mišjih fetusa da formiraju zube s održivim korijenima. Ova metoda još je daleko od kliničke primjene, ali dobijeni rezultati predstavljaju veliki korak ka uzgajanju zamjena za izgubljene zube.

Zubi se razvijaju kada se embrionalne epitelne ćelije u ustima kombinuju s mezenhimskim ćelijama dobijenim iz neuralnog grebena. Prethodna istraživanja pokazala su da ove ćelije mogu da se kombinuju u laboratoriji i formiraju normalne zube, ali glavni izazov je predstavljalo pronaći ne-embrionski izvora ćelija koje bi mogle da klinički da se iskoriste.

Kako bi testirao jedan takav izvor, tim predvođen biologom Polom Šarpom izdvojio je epitelne ćelije iz zubnog mesa odraslih ljudi, odgajio ih u laboratoriji, a zatim pomiješao s mezenhimalnim zubnim ćelijama dobijenim iz mišjih embriona. Nakon nedjelju dana, naučnici su transplantirali ovu mješavinu u zaštitno tkivo oko bubrega živih miševa, gdje su se neke od ćelija razvile u hibridne ljudsko-mišje zube, koji sadrže dentin i gleđ, ali i rastući korijen.

- Istraživanje je pokazalo da su epitelne ćelije iz zubnog mesa čovjeka pozitivno odgovorile na signale za indukovanje rasta zuba iz mišjeg zubnog mezenhima, pa su tako ćelije zubnog mesa postale realan izvor za kliničku primjenu. Sljedeći veliki izazov jeste pronalaženje načina da mezenhimalne ćelije odraslih ljudi napravimo sposobnim za indukovanje rasta zuba, kao što to trenutno činimo s embrionalnim ćelijama – rekao je Šarp u saopštenju za javnost.

(Izvor: Telegraf)