VIŠE od pola vijeka likovnog stvaralaštva iz privatnih kolekcija po prvi put će u utorak uveče biti dostupno javnosti na velikoj izložbi u “Progresu”. Organizator izložbe “Kolekcionar kao kustos i selektor” je Galerija “Arte”.
Postavku čine reprezentativni radovi iz istoimene publikacije koja sadrži više od sto autora sa prostora bivše Jugoslavije, a stvarali su u periodu poslije Drugog svjetskog rata. To su djela Petra Lubarde, Ivana Tabakovića, Dada Đurića, Vladimira Veličkovića Leonida Šejke, Marine Abramović, Radomira Reljića, Olge Jevrić, Ota Loga, Dušana Džamonje...
- Ovim projektom želimo da afirmišemo kolekcionarstvo - kaže Bojan Muždeka, menadžer galerije “Arte”. - Usmjerili smo se samo na autore koji su stvarali od kraja četrdesetih do kraja osamdesetih godina 20. vijeka. Osvrnuli smo se i na autore koji su stvarali posle 1990, jer u njihov rad vjerujemo i mislimo da će se ubrzo naći u mnogim kolekcijama.
Publikacija, koja će biti predstavljena na izložbi, jedinstvena je zbirka likovne umjetnosti u proteklih 60 godina. U njoj se nalazi 350 reprodukcija umjetničkih djela i eseji o stvaralaštvu iz pera 12 istoričara umjetnosti, koji su učestvovali u stvaranju mnogih kolekcija.
- Vlasnici kolekcija su privatni preduzetnici, intelektualci, direktori preduzeća, poslovni ljudi, sportski profesionalci, profesori, trgovci umjetninama, filantropi, galeristi, nasljednici porodičnih zbirki, ljekari... Radovi iz zbirki uglavnom predstavljaju umjetnost druge polovine 20. vijeka u Srbiji i regionu, kao i savremeno stvaralaštvo. Iako i u privatnim kolekcijama ima umjetničkih djela iz prve polovine 20. vijeka koja su dostojna muzejskih zbirki, većina djela koja su muzeji “propustili” da nabave, ipak je iz perioda druge polovine prošlog vijeka - objašnjava Muždeka.
Neke od ovih kolekcija prerasle su u muzeje sa sopstvenim izložbenim prostorom, poput muzeja Macura i Cepter, druge su svoju djelatnost “ozvaničile” osnivanjem fondacija, poput kolekcije Vujičića i Trajkovića, ili su svojim aktivnostima priključile i izdavanje knjiga i monografija o umjetnosti i umjetnicima.
- Većina kolekcionara pozajmila je djela iz svojih zbirki za ovu priliku, a osim njih ovdje su prisutni i radovi iz “mlađih” kolekcija, koje su još u razvoju - ističe Muždeka.
SAVJESNI SKUPLjAČI
ONO što sve ove kolekcije približava muzejskim zbirkama, jeste činjenica da mnoge od njih prati sistematičnost u izboru radova kakva odlikuje formiranje muzejskih zbirki - objašnjava Muždeka. - Mnoge privatne kolekcije prati i obimna i pažljivo sakupljena dokumentacija o umjetnicima i djelima, kao i registri u kojima se djela zavode pod inventarnim brojevima i u kojima se čuvaju svi podaci o djelima koja ulaze u kolekciju ili iz nje izlaze.
(Iyvor:Večernje novosti)