Što se autizam ranije prepozna i dijete prije uključi u primjeren rehabilitacionii tretman, razvojna oštećenja mogu biti manja, a životni ishod djeteta značajno bolji, upozoravaju stručnjaci iz različitih grana koji se bave autizmom.
Uz velik broj okupljene djece i odraslih sa autizmom te njihovih roditelja, i ove godine u vazduh su oko podneva na glavnom zagrebačkom trgu pušteni plavi baloni.
I Crna Gora dio globalne inicijative
Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) i Resursni centar za obrazovanje i osposobljavanje "1. jun" će u nedjelju 2. aprila s početkom u 10 časova, na Trgu nezavisnosti u Podgorici obilježiti Svjetski dan osoba s autizmom.
Na globalnom nivou ovaj događaj se obilježava sloganom #LightItUpBlue na inicijativu oganizacije Autizam govori (Autism Speak) iz Njujorka. Tim povodom mnoge zgrade i objekti u mnogim zemljama svijeta svijetle u plavoj boji.
Na inicijativu UMHCG ove godine će se globalnoj inicijativi pridružiti i Crna Gora, na način što će u noći imeđu 1. i 2. aprila zgrade kulture na Cetinju (moguće i u Podgorici i Kotoru), Institut za javno zdravlje u Podgoici i Telenor Crna Gora (Telenor fondacija) svijetljeti u plavoj boji.
Autizam nije bolest i ne liječi se lijekovima, a tegobe vezane uz autizam su neurološke, imunološke, metaboličke, emocionalne i psihičke, poručuju stručnjaci te preporučuju intenzivan rehabilitacijski rad sa osobama sa poremećajima iz spektra autizma.
Uprkos spekulacijama u javnosti kako autizam uzrokuju neke vrste vakcina, stručnjaci pedijatri i defektolozi poručuju kako na to ne upućuju nikakvi naučni dokazi.
Komentari