Dvije zemlje su takođe pokazale neslaganje oko budućnosti sirijskog predsjednika Bašara al Asada, Vašington se zalaže da on napusti funkciju na "organizovan način" a Moskva ukazuje da svrgavanje autokratskih vladara spoljnom silom dovodi do haosa, navodeći iskustva Iraka i Libije.
"Postoji slab nivo povjerenja između naše dvije zemlje. Dve najveće nuklearne sile ne mogu da imaju tu vrstu odnosa", rekao je Tilerson na zajedničkoj konferenciji za štampu sa svojim ruskim kolegom Sergejom Lavrovim, i posle dvosatnog sastanka sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Lavrov je rekao da uprkos svim postojećim problemima postoji znatna perspektiva za zajednički rad.
"Rusija je otvorena za dijalog sa SAD u svim oblastima i ne samo na dijalog već i na zajedničke akcije da bi se stiglo do rezultata u svim oblastima gdje to odgovara interesima naše dvije zemlje", rekao je Lavrov.
Ruski ministar je naveo zajednički cilj da se vodi "nepoštedna borba" protiv međunarodnog terorizma.
Lavrov je rekao i da su se Moskva i Vašington dogovorili da je potrebno da specijalizovano tijelo Ujedinjenih nacija ispita upotrebu hemijskog oružja u Siriji.
U centru višesatnih razgovora Lavrova i Tilersona bile su tenzije oko Sirije nastale zbog hemijskog napada u kome je ubijeno više od 80 ljudi, i zbog koga su SAD izvršile raketni napad na sirijsku vazduhoplovnu bazu, smarajući da su sirijske vlasti odgovorne za taj napad.
Tilerson je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Lavrovim rekao da su SAD uvjerene u svojoj procjeni da je Sirija upotrijebila hemijsko oružje u bombardovanju prošle nedelje i naveo da je Sirija upotrebila takvo oružje više od 50 puta u prošlosti.
Lavrov je rekao da Moskva nema namjeru da "štiti bilo koga" ko je odgovoran za najnoviji hemijski napad u Siriji. On je međutim ponovio da Rusija smatra da sirijska vlada nije bila odgovorna za taj napad i založio se za to da specijalizovana UN organizacija za hemijsko oružje UN tijelo ispita navode o tom napadu na nepristrasan način.
On je rekao da Rusija ne drži Asada već da se zalaže za dijalog između raznih strana u Siriji da se utvrdi budućnost zemlje i sačuva zemlja kao ujedinjena sekularna zemlja.
Lavrov je nastojao da umanji značaj razdora sa SAD oko Sirije i drugih pitanja, i rekao da razlike između Moskve i Vašingtona nisu nepremostive. On je dodao da Moskva i Vašington razumiju jedni druge bolje posle razgovora.
Tilersonova posjeta Moskvi prva je posjeta jednog visokog zvaničnika američke administracije od dolaska Donalda Trampa na mesto predsjednika.
Lavrov je rekao da bi predsjednik Putin mogao ponovo da uspostavi tu vojnu telefonsku vezu između SAD i Rusije u Siriji prekinutu posle američkih napada na sirijsku bazu, pod uslovom da je "naš zajednički cilj borba protiv terorizma".
Sastanak Lavrova i Tilersona
Slab nivo povjerenja između Rusije i SAD
Rusija i SAD izrazili su juče, tokom posjete državnog sekretara SAD Reksa Tilersona Moskvi, spremnost da pokušaju da prevaziđu "slab nivo povjerenja" kako bi vodili borbu protiv terorizma.
13. 04. 2017 - 07:55
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari