Nakon godinu dana duge obnove, slavna rimska znamenitost, barokno remek djelo Nikole Salvija iz 18. vijeka, ponovno je otvorena 2015.
Legenda kaže da ako želiš da se vratiš u Rim, moraš da se leđima okreneš fontani, staviš novčić u desnu ruku i baciš ga u vodu preko lijevog ramena.
Ako slučajno ubaciš dva, zaljubićeš se, dok "Tri novčića u fontani" (kako glasi i naziv filma iz 1954. godine), znači da si spreman za brak.
Vođeni ovim sujeverjem, turisti svakog dana bacaju hiljade i hiljade kovanica različitih boja i oblika u ogromnu baroknu fontanu di Trevi.
Do uveče ih bude toliko, da bukvalno moraju loptama da ih vade. A u ranim jutarnjim satima, dok turisti spavaju, radnici dolaze i u gumenim čizmama "čiste" fontanu od "zarađenog" blaga.
Voda se zaustavlja na sat vremena, oni lopatama i metlama skupljaju novčiće, da bi ih na kraju odnijeli u džakovima.
Tri najzastupljenije valute izvađene iz fontane su euro, američki dolar i japanski jen.
Kovanice nisu jedno što se može naći na dnu fontane. Kako je saopšteno, prošle godine su pronađena i dvije zubne proteze.
Prema ugovoru sa gradom, rimska biskupija dobija novčiće iz fontane, a sredstva se dalje usmjeravaju za pomoć siromašnima i rad javnih kuhinja.
Uzimanje novčića iz fontane je protivzakonito, ali je jednom spretnom lopovu decenijama polazilo za rukom da ga finansira upravo ova fontana!
Roberto Čerčeleta, poznatili kao D'Artanjan, od 1968. godine pa do 2002., dolazio je šest puta nedeljno do fontane sa velikim magnetom, koji je podsjećao na mač i "sakupljao" plijen.
Policija je znala za njegovu krađu, ali ga nije dugo puštala da se tako finansira.
Kada je D'Artanju iz Rima zbog pritiska javnosti konačno zabranjeno da uzima novac iz fontane, on je posjekao stomak u znak protesta, jer ga lišavaju prihoda. Dok je krvario u vodi, vikao je:
"Nisam uopšte zarađivao tako mnogo. Uostalom, da nisam ja, neko drugi ni pljačkao fontanu!".
Komentari