Zvaničnici su saopštili da je među otpuštenima više od hiljadu osoba zaposlenih u pravosuđu, uključujući zatvorske stražare i sveštenike te 484 akademika.
Do sada je suspendovano oko 120.000 osoba iz državnog i iz privatnog sektora, a uhapšeno je više od 40.000.
U posebnoj uredbi Turska je zabranila emitovanje emisija u kojima mladi traže partnere za ljubavne sastanke. Potpredsjednik turske vlade Numan Kurtulmus u martu je rekao kako se te emisije ne uklapaju u tursku tradiciju i običaje.
"Postoje neki čudni programi koji skrnave instituciju porodice", rekao je Kurtulmus.
Kritičari Stranke pravde i razvoja (AKP) kažu da se boje da Turska na čelu s Erdoganom ide prema konzervativnom islamu. S druge strane, pristalice Stranke pravde i razvoja kažu da zbog takvih emisija godišnje bude podignuto na hiljade tužbi te da je ta uredba u javnom interesu.
Ranije je Turska potpuno blokirala pristup online enciklopediji ''Wikipedia''. Zvaničnici kažu da je to "administrativna mjera" ali nisu naveli razlog ni dali dodatna objašnjenja.
Turski mediji saopštili su kako je od Vikipedije zatraženo uklanjanje sadržaja određenih pisaca koji vlasti optužuju za "podržavanje terorizma" i povezuju Tursku s terorističkim grupama. Turski list ''Hurriyet'' prenosi da Vikipedija nije odgovorila na te zahtjeve te da je zabrana izrečena zbog toga.
U narednim danima očekuje se formalni sudski nalog koji podržava privremenu odluku.
"Pristup informacijama je osnovno ljudsko pravo. Uvijek ću stati uz narod Turske da se bori za svoje pravo", napisao je na Tviteru osnivač Vikipedije Džimi Vels.
Beta
Komentari