Branislav Lečić: Đinđić nije muzej
Branislav Lečić

Predstava "Opomena"

Branislav Lečić: Đinđić nije muzej

U Sava centru teku probe predstave "Opomena" Branislava Lečića. Ovo nije ni biografska priča, ni analiza razloga zbog kojih je ubijen - kaže Lečić

NAJAVLjEN kao multimedijalni spektakl, "Opomena" (u podnaslovu "Deset godina poslije, Zoran Đinđić") premijerno će biti izveden u Sava centru, 9. aprila: idejni tvorac ovog projekta Branislav Lečić zamislio ga je kao kombinaciju političkog performansa i pozorišne predstave. U njegovoj ekipi je pedesetak učesnika (među njima šesnaest mladih glumaca odabranih na audiciji), a poslije Beograda "Opomenu" će vidjeti i publika u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, pa i u regionu. Pretpostavlja se da će budžet za ovaj projekat premašiti sto hiljada evra, a Ministarstvo kulture izdvojilo je oko devet miliona dinara.

Probe idu po planu, sve smo bliži konačnom obliku predstave koju bih nazvao scenska alegorija sa elementima spektakla - kaže Lečić. - Dao sam šansu mladima, koji će predstavljati svoju generaciju, a ja onu kojoj pripadam kao glumac, ali i kao učesnik političkih događaja. Tako će iz moje "subjektivnosti" - uz video-zapise, citate i djelove Đinđićevih govora - nastati jedna objektivna slika.

Lečić objašnjava da je cilj "Opomene" da danas aktuelizuje Đinđićeve misli i energiju, koje mogu da pomognu individualnom razvoju svakog pojedinca kao i društva u cjelini:

- Jasno je govorio da Srbija ne može da se promijeni, ako se mi ne promijenimo. Htio sam da njegovu viziju projektujem na našu sadašnjost, na buđenje građanske svijesti u vremenu u kom se svi osjećamo skrajnuti, prepuštajući sve odluke nekome drugome... Đinđić je želio demokratsko društvo čiji građani odlučuju o svojoj sudbini, ističući da nam nema spavanja i da reforma nije završena. U predstavi su samo jedna-dvije moje rječenice, sasvim autentične i pred njim izgovorene. "Opomena" neće biti ni biografska priča o Đinđiću, ni analiza razloga zbog kojih je ubijen, ne bavimo se ni suđenjem: predstavom želimo da poručimo da nije zaslužio samo spomenik i naziv ulice, da on nije muzej, već čovjek koji je ostavio dovoljno materijala i tragova kojima bi ova zemlja mogla da se modernizuje.

Kako saznajemo, nije slučajno odabrano ni mjesto za "Opomenu":

- Da sam htio da pravim intimnu priču, možda bi nastala jedna kamerna, elitistička predstava. Želio sam da bude dostupna što većem krugu ljudi. Poslije Srbije vidjeće je i publika u Crnoj Gori i Bosni, pa i drugim krajevima. Jer, Đinđić je bio evropski političar. Drugi razlog zašto baš Sava centar je zbog simbolike: taj prostor je mjesto obojeno političkim nastupima, osnivačkim kongresima i počecima mnogih kampanja...

MLADI GLUMCI

LEČIĆ je odabrao početkom februara na audiciji šesnaest mladih glumaca (osam djevojaka i osmoricu mladića), a to su: Iskra Brajović, Lazar Dubovac, Janko Cekić, Vladan Milić, Miljana Gavrilović, Andrija Daničić, Marko Milovanović, Đorđe Kreća, Aleksandar Milisavljević, Tijana Maksimović, Maja Jovanović, Boris Kargotić, Jelena Rakočević, Maja Jovanović, Milena Jovašević i Marta Milosavljević.

(Izvor:Večernje novosti)