Plan je počeo da se primjenjuje u petak u ponoć, a do sada je bilo ograničenih izvještaja o bombardovanju u Homsu i Hami, dvije oblasti na sjeveru zemlje koje bi trebalo da budu dio sigurnih zona. Izvještaja o žrtvama za sada nema.
Moguće poteškoće u sprovođenju plana može imati prometan vazdušni prostor u Siriji u kojem djeluju sirijska, ruska, turska i američka avijacija, pošto sporazum predviđa zabranu svih letova iznad sigurnih zona.
Plan o stvaranju "zona deeskalacije" novi je pokušaj međunarodne zajednice da se smanji nasilje u Siriji i prvi koji predviđa naoružane strane posmatrače na terenu u Siriji.
Ruski vojni zvaničnik Sergej Rudskoj izjavio je u petak da će ruski, iranski i turski vojnici biti na kontrolnim punktovima i osmatračnicama, koji će omogućiti slobodno kretanje nenaoružanih civila i humanitarnih radnika.
Duž granica sigurnih zona biće napravljeni "sigurnosni pojasevi" da bi se spriječili incidenti i sukobi suprotstavljenih strana.
Sporazum je potpisan u četvrtak tokom mirovnih pregovora u Astani, ali sirijska opozicija kritikovala je predlog, tvrdeći da nema legitimitet i da je postignut u cilju podjele zemlje.
Opozicija, takođe, smatra da je "neshvatljivo" da Iran bude garant sporazuma i da je primirje neodrživo u prisustvu pobunjenika koji imaju podršku Irana.
Detalji sporazuma biće razrađeni tokom narednih nekoliko sedmica. Nije jasno kako će biti primijenjen prekid vatre.
Ruski zvaničnici izjavili su da će biti potrebno još najmanje mjesec dana dok se ne utvrde detalji i ustanove sigurne zone.
Beta
Komentari