Izložbe u Željezničkom muzeju i galeriji
Gordana Kaljalović, Transformacija

Prenosnik invencije i energije

Izložbe u Željezničkom muzeju i galeriji "Beograd": Grafit, materija i energija spiritualne teritorije

Autorska izložba Gordane Kaljalović „Grafit, materija i energija spiritualne teritorije“, koja se večeras otvara na dva mjesta u gradu – u Željezničkom muzeju (18.30) i galeriji „Beograd“ (20.00) - prikazuje radove autora koji koriste grafit kao sredstvo izražavanja različitih estetskih, konceptualnih ili filozofskih stavova i ideja.

U projekat su uključeni umjetnici čiji opusi većim dijelom počivaju na korišćenju grafita, oni koji grafit upotrebljavaju povremeno, i konačno oni koji će odgovoriti na zahtjev projekta ličnim tumačenjem specifične prirode ovog materijala.

Đorđe Odanović gradi specifične kompozicije sintezom fotografije i grafičkog materijala simulacijom sukoba oko rudnog bogastva. 

Milena Jeftić Ničeva Kostić pripada autorima koji značajan dio svog opusa posvjećuje istraživanjima i mogućnostima vizuelne reprezentacije grafitnih senzacija, i predstavlja se zidnom instalacijom.

Ana Vujović u audiovizuelnoj instalaciji ispituje fenomen sinestezije, povezujući vizuelni, zvučni i materijalni aspekt djela.

Dušan Petrović izlaže skulpturu koja svojom formom upućuje na mineralno porijeklo materijala. Milica Murgić istražuje fizička svojstva materijala u trodimenzionalnim objektima naglašene dihotomije svijetlo-tamno.

Perica Donkov potencira ekspresivnu vrijednost reljefnih površina u monumentalnim ambijentalnim radovima omeđenim geometrijskim poljima.

Gordana Kaljalović u video skulpturi koristi video animaciju kojom podražava strukturu grafitnog minerala.

Grafit

- Ugljenik, životno značajan činilac, ima manifestne forme u grafitu i dijamantu. Jedan je prenosnik invencije i energije, drugi toplote i želje. Kao drugo od istog, grafit /graphein – riječ grčkog porijekla – pisati, crtati/ ima moć transformacije, prenošenja značenja, izazivanja osjećanja.

Materijalna specifičnost i optička senzitivnost otkrivaju se u tragu koji ostavlja, ,,emanacijom prisustva". Viševjekovni procesi /počinje da se koristi krajem 16. vijeka/ istrajnog nanošenja grafitnog poteza, kome se samo papir odupirao, stvaraju simbiozu ontološkog pečata i individualne likovne prepoznatljivosti – piše Gordana Kaljalović u katalogu.

(Izvor:Blic)