Smrt 12 beba obilježava se na današnji dan je jer 22. maja 1992. godine zbog nedostaka kiseonika umrla prva od 12 beba, a ostale su preminule do 19. juna 1992. godine, podsjeća agencija Anadolija.
Vijence su položile majke stradalih beba, te predstavnici institucija vlasti u RS i nevladinih organizacija.
Dragoslava Jaćimović iz Dervente, majka jedne od 12 beba, rekla je da ni 25 godina nije lakše živjeti sa ovim gubitkom. Sada je majka dvojice sinova, a jedan od njih je juče imao matursku svečanost.
"Jako tužno je kad gledate tu djecu, pomiješaju vam se osjećanja sreće i tuge. Uvijek je prisutno osjećanje tuge zašto nije prisutan i taj neko ko je rođen tada, a moglo je biti drugačije", rekla je Dragoslava Jaćimović, prenosi Anadolija.
Udruženje "12 beba" smatra da su svjetski moćnici, kao što su članovi Savjeta bezbjednosti UN, odgovorni za smrt beba u Kliničkom centru u Banjaluci 1992. godine, jer nisu dozvolili da se kiseonik preveze i da djeca budu spašena. Smatraju ih nedodirljivim sada, kao i 1992. godine.
"Nedostajala je samo jedna odluka da se ti životi spasu", rekao je Milorad Dodik, predsjednik tog bh. entiteta u obraćanju prisutnima na polaganju vijenaca.
Dodao je da se "ovakav zločinački čin koji nikada nije imao sudski epilog - ne smije zaboraviti".
Akademija je počela minutom ćutanja u pomen na Živku Knežević, preminulu prije dva mjeseca, majku jedne od 12 beba. Danas je prikazan film "Dah života", a tokom jutarnjih časova na banjalučkom Novom groblju služen je parastos i položeno cvijeće.
Na spomen obilježju "Život" navodi se da je tokom maja i juna 1992. godine u banjalučkom porodilištu rođeno 14 beba kojima je bio potreban kiseonik koji nije mogao biti dopremljen ni kopnenim ni vazdušnim putem zbog odluke Savjeta bezbjednosti UN-a o zabrani letova. Umrlo je 12 beba, trinaesta beba je bitku za život izgubila 14 godina kasnije, a četrnaestoj je to ostavilo posljedice po zdravlje koje će nositi cijeli život.
Komentari