"Ako Crvena potjernica nije objavljena, to je ili zbog toga što nije zahtijevana ili izdata za tu osobu, ili je članica koja je podnijela zahtjev tražila da potjernica ne bude objavljena", navodi se u odgovoru za portal RTCG iz sjedišta Interpola iz Liona.
Nakon objavljivanja potjernice, u Interpolu objašnjavaju da država u kojoj se traženo lice nalazi nema obavezu da po potjernici i postupi.
"Interpol ne može insistirati ili prisiliti bilo koju članicu da uhapsi osobu koja je predmet Crvene potjernice. Niti Interpol zahtijeva od bilo koje zemlje članice da preduzme bilo kakve akcije kao odgovor na zahtjev druge zemlje članice. Svaka zemlja članica Interpola zasebno odlučuje koju će zakonsku vrijednost dati Crvenoj potjernici u okviru svojih granica", saopšteno je iz Interpola.
Međutim, do sada je bila praksa da države članice međusobno sarađuju.
"Većina Interpolovih članica, međutim, tumače potjernicu kao validan zahtjev za privremeno hapšenje, posebno u slučaju kada imaju bilateralni sporazum o izručenju. U slučajevima kada se hapšenja vrše na osnovu potjernice, njih izvodi nacionalna policija država članica Interpola", kazali su iz Liona.
U saopštenju se još navodi da Interpol nema ovlašćenja da hapsi pojedince, već pomaže državama koje zatraže pomoć.
Na koji način će nadležni Srbije i Crne Gore sarađivati, kako bi Marović odslužio kaznu, danas nijesmo uspjeli da saznamo od crnogorskog, a ni srpskog MUP-a.
Komentari