Ljiljana Karadžić je istakla da je monografija „Gledati kroz Priče o MMF-u“ doktorska teza Ane Miljkovac.
"Anini radovi su u posljednje vrijeme konceptualni i kod nje važi deviza „manje je više“. Kada se kaže retrospektivna izložba svi očekuju veliki broj radova, jer 20 godina nije kratak period, a ovdje vidimo radove koji su skoro mjerljivi poput veličine dlana, radovi koju su tek naznačeni i jedva toliko materijalizovani da možemo da osjetimo njene ideje“, istakla je Karadžić, piše Pobjeda.
Prema njenim riječima, Ana Miljkovac ima dvije biografije formalnu, koja je impresivna, i biografiju koja je tajna i skrivena.
"Ona uvijek stavlja život ispred umjetnosti. Knjiga je neobično uređena ona jeste monografija i doktorska teza, ali je poput romana koji se čita u dahu. Anini sjajni iskazi su nam svima bliski. Ona ovdje povezuje svoj život i umjetnost životne situacije iz kojih proizilazi njena umjetnost i obrnuto. To se na jedan suptilan način prepliće i svima nam je blisko jer se lako identifikujemo sa mnogim stvarima koje je ona zabilježila u knjizi. Knjiga nije samo objašnjavanje radova već na neki način postoji poetika, kako u pisanju, tako i u njenim radovima“, ocjenila je Karadžić.
Izdavač monografije je Centar savremene umjetnosti Crne Gore, a projekat je podržalo Ministarstvo kulture Crne Gore.
Na izložbi je napravljen presjek dvadesetogodišnjeg profesionalnog rada Ane Miljkovac. Svaki period je predstavljen najboljim radovima: skulpturama nastalim u periodu 1992/1997, instalacijama nastalim u periodu 1997/2008, fotografijama rađenim 2009, radovima nastalim od 2009. do 2011. pod pseudonimom Smilja Bosiljčić i najnovijim radovima rađenim krajem 2012. i početkom 2013. godine.
Pavle Pejović je istakao da je Ana Miljkovac prošla ozbiljan, studiozan i pošteno odrađen put studijskog razvoja.
"Pamtim neke njene aktove koji su bili izuzetno robusni, ekspresivni i kvalitetni. Ona je od toga, na neki način, pravila nadgradnju i imala razvojni put koji je rezultirao svim onim što je večeras na izložbi. Sve to je ozbiljno utemeljeno i nije nešto što je bilo površno. Često se desi da neko iz nemoći ode u koncept, ali kod Ane nije tako. Ovdje je u pitanju jedan ozbiljan proces u kome je ona razvijala sebe gradeći svoj svijet“, kazao je Pejović. Umjetnica je istakla da se monografija i izložba prate u nekom dijelu izložen je manji broj radova nego što postoji u monografiji kao opisan, ali su svi periodi u radu zastupljeni. U dvojezičnoj monografiji nalaze se tekstovi autorke, istoričara umjetnosti Zorana Gavrića, Svetlane Racanović i Ljiljane Karadžić kao i psihologa Vasa Milunovića.
(Izvor:CDM)