Manza je, gostujući na predavanju/diskusiji "NATO i Zapadni Balkan" u organizaciji Kosovskog Centra za bezbjednosne studije, u saradnji sa KFOR-om, naglasio da Bezbjedonosne snage Kosova (BSK) moraju ostati na svom putu i da ne treba insistirati na brzoj transformaciji u vojsku.
On je ocijenio da je ubrzana procedura koja je bila nametnuta prije par mjeseci da se transformacija obavi zakonskim promjenama, mogla samo da ugrozi taj proces, prenosi Anadolija.
“Znam da je teško, ali ovaj proces mora da se dogodi metodički i ustavnim promjenama. Ukoliko bude tako, vjerujem da će biti zadovoljne i grupe koje su protiv ovog procesa, ali ono u šta vjeruju svi saveznici je da nema diskusije da se pitanje transformacije mora dogoditi putem ustavnih promjena", kazao je Manza.
On je dodao da ne može znati koliko će vremena biti potrebno, ali Kosovo mora raditi na tome da taj proces bude politički prihvatljiv za NATO saveznike.
Kada je riječ o odnosu NATO-a prema Zapadnom Balkanu i uticaju Rusije, Crna Gora je najbolji primjer Kosovu kako se treba boriti protiv ruskog uticaja, poručio je Manzis.
On je kazao da Kosovo treba da bude u stanju da se odupre uticaju Rusije i njihovoj “hibridnoj” borbi, tako što će biti u stanju da ojača komunikaciona sredstva, kontrolu granice i suprostavljanje lažnim vijestima.
Visoki NATO zvaničnik je istakao da je za zemlje Balkana teško, jer je potrebno mnogo vremena za integraciju u EU i NATO.
"Mi tražimo da ljudi imaju strpljenja u tom dugom procesu. Vrata su otvorena, ali ta otvorena vrata podrazumijevaju demokratske reforme, aktivnosti protiv korupcije, slobodne i časne izbore, stvari za koje se Kosovo pokazalo kao primjer poslednjih godina i protekle nedelje kada ste imali izbore koji su protekli mirno i demokratski”, kazao je John Manzis.
On je naveo da se NATO danas suočava sa dva velika izazova: ponovnim pojavljivanjem Rusije kao velike prijetnje koja je počela sa Gruzojom i Ukrajinom, te prijetnjama na Srednjem istoku i Sjevernoj Africi.
NATO istovremeno, dodao je on, ostaje fokusirano na zemlje Zapadnog Balkana, kako se ne bi izgubilo ono što se teško steklo.
Po njegovim riječima, NATO je mnogo uložilo u stabilnost regiona Zapadnog Balkana i zadovoljan je uspjehom sa aspekta bezbjednosti. Takođe je naglasio da prisustvo KFOR-a predstavlja garant bezbjednosti na Kosovu.
Komentari