Preporučujemo: „Sjena noći“, Debora Harknes
Ilustracija

Djelo koje smo čitali pod naslovom „Otkrivanja vještica“

Preporučujemo: „Sjena noći“, Debora Harknes

Roman „Sjena noći“, drugi dio trilogije „All Souls“ istoričarke i spisateljice Debore Harknes, nadmašio je slavnog prethodnika, djelo koje smo čitali pod naslovom „Otkrivanja vještica“. Ako ste već pročitali „Otkrivanje vještica“, potražite u svojoj knjižari i „Sjenu noći“.

Ako se nijeste do sada sretali sa djelima Debore Harknes, pronađite obje knjige i upustite se u avanturu koja bogato nagrađuje čitalački trud. Uzbudljiva priča o putovanju kroz vrijeme savremene vještice Dajane našla na prvom mjestu liste najčitanijih knjiga u Njujork tajmsu. Ugledni američki kritičari već su je proglasili obaveznim štivom. Barnes&Noble i Amazon.com nazvali su je jednom od najboljih knjiga objavljenih u 2012. godini. Provjerite zašto.

Na izvoru moći

Istražujući arhivu Bodleanske biblioteke u Oksfordu, vrsna istoričarka i prosječna vještica, Dajana Bišop pronašla je drevnu knjigu Ešmol 782. Kao potomak stare vještičje loze, osjetila je da ta čudna knjiga ima čarobnu moć, ali nije mogla ni pretpostaviti da će vjekovima zaboravljena knjiga alhemije podići na noge sva fantastična bića u podzemlju. Najednom su se čitaonice Bodleanske biblioteke ispunile užasavajućom hordom demona, vještica i vampira. Među tim stvorenjima našao se i Metju Klermon, zagonetni i znameniti genetičar, poznavalac vina, poklonik joge i vampir, neobično zainteresovan za Ešmol 782. Metjuovo savezništvo prerasta u bliskost sa Dajanom. To će je primorati da se suoči sa vjekovnim tabuima i protivurječnom porodičnom istorijom.

S novopečenim suprugom vampirom Metjuom Klermonom, Dajana kreće na put kroz vrijeme. Odredište njihovoga vremenskog putovanja je Metjuova Stara kuća u Oksfordu. Godina je 1590. i Dajana upada među sve najslavnije ljude toga doba – od Vilijama Šekspira do kraljice Elizabete I. Osim pronalaska stranica koje nedostaju u Ešmolu 762 njena je glavna misija naučiti vještičje vještine, a krajem 16. vijeka ne bi joj trebalo biti teško pronaći pravu učiteljicu. Na tom putu Dajana nailazi na brojne teškoće, a jedan od prvih izazova svakako je Filip Klermom, Metjuov otac koji se pridržava strogih načela prema kojima vještica nipošto nije pravi izbor za ženu jednoga plemenitog vampira. No, Dajanine su moći mnogo jače no što iko očekuje. Na putu do cilja savladava brojne prepreke na koje emancipovana žena iz 21. stoljeća nailazi u elizabetansko doba. Savremena žena, pronaći će izvor drevne moći skriven u njenom nasljeđu. S naučničkom dubinom i spisateljskim darom Debora Harknes isplela je pripovijest o strasti i opsesiji, sukobu magije, alhemije i nauke, i brižljivo čuvanim tajnama začaranog svijeta.

Veselo putovanje

Debora Harknes sa „Sjenom noći“ vodi na mjesta do kojih nijesmo mogli doći ni u najluđoj mašti. Njen roman je besprijekoram spoj elemenata fantastike i istoriografije. Dodatno ga šarmantnim čini aroma romanse. Fascinantni opisi Engleske u 16. vijeku, paranormalni zapleti, vesela putovanja u prošlost, garancija su pustolovinih susreta savremenog čitaoca sa živopisnim običajima i nevjerovatnim bićima. Naročito ćete uživati u lucidnim opisima besmrtnika. Osjetiti ćete se kao integralni dio čarolije. Harknes je duhovoto poređala žive mrtvace i savremenu akademsku zajednicu pripovijedajući o Amerikanki feministkinji na dvoru kraljice Elizabete. Ova knjiga naprosto je morala doživjeti sudbinu svoje prethodnice. Smrtna vještica i besmrtni vampir rješavaju tajne svog postojanja. Lijepo napisana knjiga u kojoj se ponovno pokazuju sve jake strane Debore Harknes kao istoričarke, a čitaocima pruža osjećaj da su živjeli u prošlim svjetovima koje „Sjena noći“ opisuje.

(Izvor:Pobjeda)