Vrata Evropske unije zatvorena do 2020.
Težak je put do Evropske unije

Crna Gora na integracijskom putu

Vrata Evropske unije zatvorena do 2020.

Crna Gora prije 2020. godine neće postati članica Evropske unije. Ovo je jedan od zaključaka sa rasprava na Odboru za EU. Zaključak je da će pridruživanje ići sporo, a uslovi sve teži i složeniji. No, stiže i jedna ohrabrujuća poruka. Proces proširenja se mora nastaviti i ne smije stati, uprkos mnogim teškoćama, a sve kako se ne bi narušio kredibilitet EU.

Ništa prije 2020. godine, s izuzetkom Islanda, odluče li ostrvljani referendumom prihvatiti članstvo u EU. Ovo je jedan od zaključaka panela na temu proširenja EU Gornjeg doma britanskog Parlamenta temeljen na raspravi na Odboru za Europsku uniju.

Brojna mišljenja, ocjene i prognoze sadrže jednu zajedničku konstantu – proces pridruživanja ići će sporo, uslovi će biti sve teži i složeniji (o čemu govori primjer crnogorskih pregovora) a sami pregovori će trajati duže od rekorda srušenih u slučaju Hrvatske (šest godina ili dvije godine više u odnosu na zemlje ‘velikog praska’ proširenja 2004. godine), ili Turske (počeli nekoliko sati prije hrvatskih u ranu jesen 2005. godine i nisu se makli od jednog zatvorenog poglavlja, koliko ih na svojoj tablici pregovora ima i Crna Gora).

Koliko su uslovi pooštreni ukazuje i apel povjerenika za proširenje Štefana Filea da se pred buduće članice ne postavljaju zahtjevi viši od nivoa dostignutih u državama članicama. Sa novim uslovima za članstvo evidentno je da će se pregovarački proces produžiti za četiri godine u odnosu na hrvatskih ( i vjerojanto islandskih ) šest godina, a ove su dvije zemlje iskusile kako izgleda kada se usklađivanje po određenim poglavljivama kod nekih članica stopira bilateralnim traženjima.

Islandu su branu za dobijanje statusa kandidata stavile Holandija i Velika Britanija radi problema nadoknada šteta nastalih propasti Icesave, islandske banke, a Hrvaskoj Slovenija, zbog granica.

Makedonija je, uz Tursku, zemlja s najdužim statusom kandidata, ali joj pregovori nisu otvoreni radi protivljenja Grčke i solidarnog sekundiranja Kipra. Problem se zove ime zemlje i toliko je bizaran da u EU o njemu govore rijekto i to s evidentnom nelagodom. Situacija blokade je rezultirala preporukom da se bilateralna pitanja počnu rješavati u ranoj fazi pregovora, kako kasnije ne bi uticala na sam tok i onako beskrajno dugačkog procesa.

U cijeloj ovoj priči o nastavku proširenja EU je strateški odustala od postavljanaj granica dokle će ono ići želeći svoje šire susjedstvo zadržati i perspektivom mogućeg članstva kao nadogradnje na današnje „istopčo partnerstvo“ ili politiku „najboljih susjeda“ . Naravno, granice Evrope se mijenjaju i drugačije definišu sa svakom novom generacijom.

Pojam “zamora proširenjem” pojavio se u ranoj fazi pregovora s Turskom, Hrvatskom i Islandom. Nastao je Bugarskom i Rumunjskom i evidentnim njihovim nezadovoljavanjem kriterijuma, što je EU nastojala ublažiti kroz monitoring nakon pristupanja. Monitoring još traje. Proširenje su uHolandiji i Francuskoj okrivili za probleme s referendumom o novom Sporazumu EU, bez osnova u činjenicama - ali su to političari rado zloupotrebljavali.

Snažan pad entuzijazma za proširenje, opisano kao jedna od ‘najuspješnijih zajedničkih politika EU’, korijene ima u dvojbama da li je Turskoj mjesto u zajednici. Između Turske i proširenja stavlja se znak jednakosti. Evropa treba dinamizam i mladost ove zemlje, plaši se njene veličine i različitosti. Pooštreni uslovi za Hrvatsku, Island i Crnu Goru, sve zahtjevniji sa svakom novom zemljom u procesu, krojeni su da bi se članicama EU garantovao ulazak posve evropeizirane Turske, bez gledanja kroz prste.

Učesnici diskusije o proširenju smatrali su shodnim upozoriti na razliku umora do proširenja uzrokovanog lošim iskustvima iz prošlog kruga od onig temeljenog na strahovima i neizvjesnostima vezanim uz zemlje preostale u EU čekaonici.

(Izvor:Dnevne novine)