Izborna komisija je saopštila da su na osnovu više od 95 odsto prebrojanih glasova, Ramini socijalisti osvojili oko 48 odsto glasova, odnosno 74 od 140 mandata u parlamentu, prenosi RTS.
Opoziciona Demokratska partija Ljuljzima Baše osvojila je 29 odsto glasova i imaće 43 poslanika.
Na trećem mjestu sa 19 mandata je Socijalistički pokret za integraciju (LSI), dosadašnji koalicioni partner Raminih socijalista.
Izlaznost na parlamentarnim izborima u Albaniji bila je svega 46,6 odsto, sedam odsto niža nego na prethodnim izborima 2013. godine.
Održavanje slobodnih i fer izbora bio je ključan uslov za pokretanje pristupnih pregovora s Evropskom unijom.
Zemlja s 2,9 miliona stanovnika članica je NATO-a od 2009. godine, a od 2014. godine ima status kandidata za članstvo u EU.
Međunarodni posmatrači koji su nadgledali izbore ocijenili su da su kampanja i izbori protekli uglavnom mirno, ali i naveli da kontinuirana politička borba vlasti i opozicije ima negativan uticaj na demokratiju u Albaniji.
Ambasada SAD u Tirani saopštila je da incidenti "nisu bili toliko rašireni da bi uticali na rezultate izbora".
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini i evropski komesar za proširenje Johanes Han apelovali su na novu vladu da nastavi s reformama.
Nakon što je albanska opozicija više mjeseci bojkotovala rad državnih institucija, Ramini socijalisti pristali su u maju da opoziciona Demokratska partija dobije veću ulogu u nadgledanju izbora, a dvije stranke su obećale da će sarađivati u procesu pristupanja zemlje Evropskoj uniji.
Rama je rekao da će njegova nova vlada naporno raditi na reformama, odnosno na iskorjenjivanju korupcije, borbi protiv trgovine drogom, ubrzanju ekonomskog razvoja, povećanju plata i smanjenju nezaposlenosti.
Komentari