U Spomen-parku na Pobrežju, mnogobrojne delegacije i građani Podgorice došli du danas da polaganjem cvijeća izraze pijatet svim žrvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije, javlja Anadolija.
U ime Vlade Crne Gore, delegaciju je predvodio njen potpredsjednik Zoran Pažin. On je kazao da je "moralni pad i sunovrat 90-tih godina kulminirao strašnim zločinima prema civilnom stanovništvu".
Foto:AA
"Vraćati se stalno iznova u ovaj spomen-park je obaveza, ne samo za izražavanje pijateta prema tim žrtvama, nego je to zalog budućnosti. Jer samo ukoliko se suočimo sa zločinima iz prošlosti, imaćemo budućnost. Imaćemo budućnost ako budemo mlade generacije vaspitavali na način da se ništa ovako nikada ne ponovi. Suočiti se sa prošlošću je moguće jedino ako oni koji su odgovorni za strašna razaranja i zločine 90-tih godina nađu svoj put do pravde. To je imperativ, ne samo za ovu generaciju pravosudnih organa, već je to trajni imperativ za sve ljude koji drže do čovječnosti, jer zločini koji su činjeni, činjeni su prije svega protiv čovječnosti. Svaka žrtva ima svoje ime i prezime i svaki mučilac i zločinac imaju svoje ime i prezime. Odgovornost mora biti individualna, nema kolektivne odgovornosti naroda, ali nema ni bježanja od kolektivne odgovornosti", kazao je Pažin.
Foto:AA
Predsjednik Foruma Bošnjaka Crne Gore Rifat Rastoder pozvao je crnogorske državne vlasti da se intezivno uključe u rješavanje ratnih zločina počinjenih u Crnoj Gori.
"Duboki pijatet prema svim žrtvama, i srebreničkim i svim stradalim na prostoru bivše Jugoslavije. Nadam se da je ovo mogla biti opomena za sve one koji se olako igraju silom i sudbinama ljudi, a istovremeno držim da bi ovo mogla biti opomena svim nadležnim, državno-političkim strukturama, da spoznamo da se nužno suočiti s istinom, o dešavanjima iz posljednje jugoslovenske drame. Dosta je bilo zataškavanja zločina, mislim da je vrijeme zbog budućnosti da krenemo od istine, da utvrdimo šta se to događalo i gdje je Crna Gora tu bila. Jeste, Crna Gora je bila na neki način i žrtva, ali i dželat", kazao je Rastoder.
Foto:AA
Podsjetio je da je na desetine stradalih u Crnoj Gori ili dijelom su u vezi sa Crnom Gorom.
"To makar moramo razjasniti. Očekujemo od državnog tužilaštva da definitivno objelodani te rezultate, za preispitivanje optužnica za pet ili šest najvećih zločina. Vrijeme je da se ovaj današnji dan uvrsti u značajne datume i da se trajno obilježava u Crnoj Gori. Takođe, ukoliko bi definitivno državni predstavnici institucija shvatili da je neophodno formirati istraživačko-dokumentacioni centar, koji bi se bavio utvrđivanjem istine. To je nešto što je naš dug prema mrtvima, njihovim porodicama i njihovim potomcima", rekao je Rastoder.
Bivši predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić poručio je da "suočavanjem sa zlim vremenom je prilika da uvijek budemo bolji".
"Dobro je da je Vlada Crne Gore po prvi put poslala zvaničnu delegaciju. Dolazili su ministri, ali nikada zvanična delegacija Vlade. Dobro bi bilo da Vlada ispoštuje odluku parlamenta, da se formira Centar za istraživanje i dokumentaciju, o svim žrtvama rata na prostoru Crne Gore, a kasnije i na prostor Jugoslavije. Crna Gora je stala na rezoluciji, izvršna i sudska vlast nisu radile svoj posao, i od primjera koji smo mogli biti, mi kasnimo", kazao je Krivokapić.
Današnjem obilježavanju osim predstavnika političkih partija i institucija, prisustvovali su i delegacija ambasade Republike Turske, na čelu sa ambasadorom Serhatom Galipom.
Obilježavanju Danu sjećanja prisustvovali su i ambasadori Palestine i BiH u Crnoj Gori, predstavnici nevladinih organizacija, boračkih udruženja, kao i mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo.
Nakon polaganja cvijeća, održan je poetsko-muzički recital "Mrva pravde i zrno istine", gdje su recitovani stihovi iz poeme "Majkama Srebrenice" Abdulaha Sidrana i knjige "Dan sjećanja" Rifata Rastodera.
Komentari