“Dominantna kriminalna aktivnost kojom se bave organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore jeste krijumčarenje različitih vrsta narkotika, dok se u ostale kriminalne aktivnosti ubrajaju izvršenje teških krivičnih djela protiv života i tijela, krijumčarenje akcizne robe, krijumčarenje motornih vozila, zelenaštvo i pranje novca”, navedeno je u odgovorima dostavljenim `Danu`, a koje potpisuje pomoćnik direktora Uprave policije Enis Baković.
Iako se u policijskim izvještajima navodi procjena da je na teritoriji Crne Gore aktivno 20 kriminalnih grupa, policija nije uspjela da otkrije koliko ti klanovi imaju pripadnika.
“Podaci o organizovanim kriminalnim grupama koji se odnose na njihov opis i identifikovane članove dio su klasifikovane verzije `Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala`, koja je označena stepenom tajnosti, te kao takvi ne mogu biti dostupni javnosti. Ipak, može se konstatovati da je pitanje broja članova organizovanih kriminalnih grupa relativna i, zbog dejstva više faktora, promjenljiva kategorija, pa se u pojedinim slučajevima tačan broj članova organizovanih kriminalnih grupa i njihovih saradnika sa sigurnošću ne može utvrditi”, naveli su iz MUP-a.
Da u Crnoj Gori djeluje 20 kriminalnih grupa procijenjeno je i prilikom izrade Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori 80STA MIE, koja je izrađena 2013. U toku je izrada i novog dokumenta, čija je finalizacija planirana u drugoj polovini 2017. godine.
“Strukturu organizovanih kriminalnih grupa obično čini jezgro ključnih pojedinaca, povezanih porodičnim i dugogodišnjim prijateljskim vezama, oko kojih postoji krug stalnih ili privremenih članova i širi krug dostupnih povremenih saradnika”, naveo je Baković u odgovorima.
U dokumentu 80STA, koji je urađen 2013, konstatovano je da je krijumčarenje narkotika glavna aktivnost organizovanog kriminala u Crnoj Gori.
“Najčešće vrste droga koje su predmet kriminalnog poslovanja organizovanih grupa jesu heroin, kokain i marihuana (kanabis). U odnosu na procijenjenu količine droge koja se krijumčari od strane kriminalnih grupa sa područja Crne Gore, može se zaključiti da Crna Gora u manjoj mjeri predstavlja krajnu destinaciju, a uglavnom je tranzitna zona, dok u nekim slučajevima ima samo ulogu logističke baze za organizaciju i realizaciju aktivnosti u inostranstvu”, piše u dokumentu.
Navedeno je i da ilegalne migracije u Crnoj Gori i dalje uglavnom imaju karakter tranzita preko teritorije Crne Gore iz pravca Albanije i Kosova u pravcu Hrvatske, BiH i Srbije. U prethodnom periodu uglavnom se radilo o ekonomskim migrantima iz Pakistana, Alžira, Maroka, Avganistana, Sirije i Tunisa, ili o migrantima kurdskog porijekla. U toj oblasti zasad nema registrovanih organizovanih kriminalnih grupa u Crnoj Gori, već se radi o privremeno udruženim pojedincima, koji u navedenim aktivnostima ne stiču značajne profite u poređenju sa ostalim kriminalnim aktivnostima.
Komentari