U oko 70 zemalja, u bibliotekama i dječijim kulturnim centrima priređuju se raznovrsni programi.
U poetičnosti i ljepoti izmaštanih svijetova, likova i događaja u bajkama, pričama, pjesmama i romanima napisanim za djecu, podjednako uživaju i odrasli, čuvajući na taj način kutak u kome kriju svoje detinjstvo.
Mnogo je razloga zbog kojih bi trebalo razvijati ljubav prema knjizi i naviku čitanja u što ranijem uzrastu. Dobra knjiga podstiče razvoj inteligencije, povezivanje govornog i pisanog jezika, obogaćuje rječnik, produbljuje maštu i doprinosi razvoju kreativnog mišljenja, usvajanju moralnih vrijednosti i humanih poruka. To je aktivnost koja se prenosi s generacije na generaciju i gotovo svako dijete u njoj uživa.
Nikada nije previše rano da počnete da čitate svom djetetu i upoznate ga sa jednim od najlepših životnih zadovoljstava. Kada napuni samo nekoliko dana, beba će da „odgovara“ na vaš glas, osluškujući i posmatrajući šta se dešava oko nje. Kako biva starija, počeće da pušta određene glasove. Zato je čitanje važan podsticaj u razvoju njenog govora.
Od predškolskog uzrasta, sve do trećeg razreda, dječija vještina čitanja raste. U ovom periodu, u procesu učenja čitanja, roditelji igraju najvažniju ulogu. Dijete koje tek počinje da uči da čita, dobija mnogo više podataka o samoj knjizi kroz njeno slušanje, nego kroz samostalno čitanje. Rječnik djeteta i vještina čitanja se brže i kvalitetnije razvija kroz slušanje čitanja, razumijevanje i objašnjavanje o značenju pojedinih riječi.
I zapamtite, kao i sve ljubavi i ljubav prema čitanju se razvija.
(Izvor:RTCG)