Poljoprivrednik Jusuf Dacić iz sela Bioc vlasnik je stada od 350 ovaca, rekao je u razgovoru za agenciju Anadoliju kako je suša i nestašica vode dovela uzgoj ovaca u tom selu do ivice isplativosti objašnjavajući da je dopremanje vode traktorima izuzetno skupo i mukotrpno.
Sa druge strane, kaže Jusuf, niko od žitelja ne smije računati na vodu iz vodovodnih cijevi, jer su stare više od trideset godina, a u njima je vrlo malo vode, i to samo po nekoliko sati dnevno.
“Za ovce svakodnevno moram obezbijediti vodu. To činim tako što po sistemu kap po kap satima crpim sa vodovoda, ili je dovozim iz susjednog Buđeva, Dolića ili Boroštice. Vodu skladištim u cistijerne, odakle kasnije napajam ovce. Tako muku muče i moje komšije, a ako suša potraje još neko vrijeme, sigurno nam ovdje nema opstanka”, kaže Jusuf Dacić.
Da bi obezbijedio minimalnu količinu vode za jedno napajanje ovaca, a koje nije jedino u toku dana, Jusuf satima crpi vodu sa vodovoda, i to kada ima sreće da u cijevima uopšte ima vode. Međutim, kada vode nema, doprema je traktorom iz susjednog sela, a to ga izuzetno skupo košta, zaključuje Jusuf, dodajući da kiša u selu Bioc nije padala još od mjeseca maja.
On kaže da je vodu za higijenu domaćinstva nešto lakše obezbijediti, jer je potrebna manja količina nego za stoku, ali je ogorčen činjenicom da njegovi ukućani nisu u prilici da koriste bojler jer u njemu mjesecima nema niti jedne kapi vode.
Foto:Anadolija
Osim problema sa nestašicom vode, suša na Pešterskoj visoravni negativno je uticala i na rod sijena koji je u odnosu na prošlu godinu prepoljovljen. Zbog toga žitelji strahuju da će morati da kupuju balirano sijeno, što će ih koštati i do stotinu eura dnevno.
Poljoprivrednik Dragan Balšić koji ima pedesetak ovaca, kaže da ga dijele "mali koraci" do odluke da napusti Bioc jer, kako smatra on, niko ne vodi računa o mještanima sela na Pešterskoj visoravni, a odbijeni su mu i zahtjevi upućeni vlastima da mu subvencioniše gorivo koje koristi kako bi traktorom dopremao vodu do domaćinstva.
“Ranijih godina, kada bi nas zadesila suša, bile bi nam dopremljene cisterne sa vodom kojima smo punili lokve i iz njih napajali stoku. Ove godine je izostao i takav vid pomoći, čan niko nije ni došao da vidi kako nam je ovdje i jesmo li živi, ali ja više i ne očekujem pomoć”, razočarano opisuje stanje u selu Dragan Balšić.
Foto:Anadolija
Vanredno stanje u Sjenici
Nekoliko stotina metara od domaćinstva Bališića, mjesecima unazad, u selu Bioc, domaćin Šefik Vatić isčekuje i nada se da će pasti kiša, jer kada se to desi napuni se bunar na njegovom imanju, pa mu bude dovoljno vode za desetak dana, a tada odahne i na trenutak nestanu muke koje ovaj domaćin ima zbog nestašice vode.
Mještani na Pešterskoj visoravni, posebno žitelji sela Bioc, složni su da ovaj dio zemlje može biti dobro mjesto za život i razvoj poljoprivredne djelatnosti, ali da je u što hitnijem periodu potrebno urediti normalno vodosnadbijevanje.
Ukoliko se taj problem ne riješi, trbuhom za kruhom otići će i ono malo poljoprivrednika, izričiti su sagovornici agencije, pribojavajući se da bi u krajnjoj instanci na taj način mogao biti trajno ugrožen svaki vid bavljenja poljoprivredom u ovim krajevima.
Zbog problema sa nestašicom vode na teritorijama mjesnih zajednica Karajukića bunari i Bare Štab za vanredne situacije opštine Sjenice proglasio je vanrednu situaciju.
Komentari