Ovaj Kotoranin je ZIKS napustio 4. avgusta, a tek nakon nekoliko dana sudu je stigao predlog specijalnog tužioca da se Božović pošalje u istražni zatvor. Čini se da se radilo o zakašnjeloj reakciji jer je ovaj Kotoranin, kako se vjeruje, to vrijeme iskoristio za bjekstvo. Na to ukazuje podatak da se minulih dana nije pojavio pred sudijom za istrage, zbog čega je izdata i naredba za njegovo prinudno dovođenje.
Advokati: Božović se ne krije
Iako nije isključeno da Božović, kao slobodan građanin, dane provodi van Kotora, da ne prima pozive suda i da, kako to tvrde njegovi branioci Dragoljub Đukanović i Bojana Franović, planira da se pojavi na suđenju u septembru, upitno je da li će i kada ponovo biti dostupan nadležnima.
Njegovi advokati, međutim, nemaju ovu dilemu.
“On nije u bjekstvu. Izašao je iz zatvora nakon što je izdržao zatvorsku kaznu i imao je namjeru da se pojavi na suđenje koje je zakazano u septembru. Niko mu nije rekao da treba da se javi sudu prije početka suđenja“, kazao je za DN advokat Đukanović.
Da li je neka od institucija napravila propust i omogućila bjekstvo Kotoranina, zašto Specijalno državno tužilaštvo nije ranije tražilo pritvor i da li su sud i policija mogli i samoinicijativno preduzeti korak više, samo su neka od otvorenih pitanja na koje su DN pokušale da nađu odgovor.
Iz Višeg suda u Podgorici DN je rečeno da su oni mogli da postupaju tek po dobijanju predloga za određivanje pritvora iz tužilaštva.
“Sud ne može odlučivati o predlogu za određivanje pritvora prema okrivljenom ukoliko takav predlog nije podnijet sudu. Nakon što je predlog podnijet, sud je preduzeo zakonom propisane radnje radi odlučivanja o istom”, navodi se u odgovorima koje potpisuje Aida Muzurović, savjetnica za odnose s javnošću u Višem sudu u Podgorici.
Iz tužilaštva juče nijesu odgovorili na pitanja Dnevnih novina povodom ovog slučaja.
Sagovornik DN iz policije tvrdi da su oni učinili sve što je bilo u njihovoj nadležnosti, budući da nije postojao nalog na osnovu kojeg bi Božovića dalje zadržavali. Kada je u pitanju pritvor, osim po naredbi suda, policija, po zakonu, može i sama uhapsiti i sudiji privesti lice ako je za njim raspisana međunarodna potjernica, ali to u konkretnom, nije bio slučaj.
Tužilac imao dvije solucije
Sagovornik DN, blizak pravosuđu, pojasnio je da je nadležni tužilac mogao da traži određivanje pritvora još u istrazi, kada je on tražen i za ostale okrivljene u tom slučaju. „To se u praksi dešava, teoretski je moguće, iako se to ne radi često, jer tužilac najčešće procijeni da je bespredmetno predlagati pritvor za nekog ko se već nalazi u zatvoru. Kako je to ovdje bio slučaj, dakle, u istrazi nije podnijet zahtjev za određivanje privora, okrivljeni je po podizanju optužnice, mogao da bude pritvoren samo po zahtjevu za određivanje pritvora koji je tužilac kasnije podnio sudu. To je poziv koji se uručuje i po njemu okrivljeni poziva da sam dođe na saslušanje“, pojasnio je sagovornik DN koji je želio da ostane anoniman.
I Božovićevi branioci Đukanović i Franović su kazali da je sve stvar procjene državnog tužioca. Po njihovoj ocjeni, za Božovića ali i za druge okrivljene, nije ni trebalo tražiti određivanje pritvora.
„Kada će tužilac tražiti određivanje privora i da li će ga uopšte zatražiti, to je stvar procjene tužioca. Mi smo i ranije tokom potvrđivanja optužnice, kao i sada, tvrdili da u konkretnom slučaju nema osnova za određivanjem pritvora našem branjeniku niti ostalim okrivljenima. Smatram da predlog za određivanje pritvora koji je tužilaštvo podnijelo, nije uopšte trebalo podnositi“, navode oni.
Izvor:Dnevne novine/Cdm
Komentari