Pošto je izjavio da su za nasilje u Šarlotsvilu odgovorne obje strane, u javnosti se ponovo postavilo pitanje da li Tramp hoće da ujedini zemlju ili da je podijeli.
Ovo je bila nedjelja velikih kontrasta za predsjednika SAD-a. Obraćajući se veteranima u Nevadi, Tramp je pozvao na jedinstvo.
"Vrijeme je da zaliječimo rane koje nas dijele i da se ujedinimo oko zajedničkih vrijednosti", poručio je Tramp javnosti.
Ali samo dan ranije, na skupu u Finiksu koji je ličio na predizborni, američki predsjednik je napao političke protivnike i medije. Istovremeno je branio svoj kontroverzni komentar - da su za nasilje u Šarlotsvilu krive obje strane.
"Sve sam ih pomenuo: I neonaciste, i Kju kluks klan, sve redom. I to je medijima zasmetalo. I šta su onda uradili? Rekli da je trebalo nasilje da osudim ranije i da sam rasista", rekao je.
Uporedo sa Trampovim skupom održavali su se i protesti. dodatno motivisani događajima iz Šarlotsvila.
"Šokira me ponašanje tog čovjeka koji je predsjednik. Sve radi haotično", rekao je jedan od učesnika protesta, Trampov protivnik.
Ali, pristalice predsjednika SAD-a ne gube optimizam.
"Nevjerovatan je, i u pravu je za sve", kaže žena, pristalica Trampa.
Trampov ispad o Šarlotsvilu nije pomogao podizanju njegovog ionako oslabljenog rejtinga, kaže istoričar Alan Liktmen.
"U poređenju sa ostalim predsjednicima koji su u krizna vremena uspijevali da ujedine zemlju, Tramp je podbacio", kaže on.
Oni koji podržavaju Trampa prihvataju i njegov turbulentni stil, kaže za Glas Amerike analitičar Hans Noel.
"On ne umije da se nosi sa idejama poput drugih političara. Neki ljudi tu razliku vide kao plus i ono što ga čini atraktivnim – jer ne radi ono što mu se govori i ne igra isto kao i ostali", smatra Noel.
Ali, kako kaže analitičar Lari Sabato, rastuće tenzije između Trampa i republikanaca u Kongresu bi mogle da uzrokuju nevolje.
"Inicijativu moraju da pokrenu republikanci u Kongresu. Oni kontrolišu i Predstavnički dom i Senat, i oni će biti birani 2018, a ne Donald Tramp", kaže Sabato.
Istraživanje Univerziteta Kvinipijak pokazuje da 62 odsto ispitanika Trampa vidi kao nekog ko dijeli zemlju, dok ga 31 odsto posmatra kao ujedinitelja.
Glas Amerike
Komentari