Njena baka Jelena Petrović se školovala na Institutu Smoljni u Petrogradu gdje je na balu,povodom krunisanja ruskog cara Nikole II. Romanova, upoznala budućega supruga Viktora Emanuela III Savojskoga, princa od Napulja. Vjenčali su se 1896. godine. Kraljica Jelena podarila je svom suprugu četri kćeri i sina.
Lijepa, obrazovana i skromna poznata je po humanitarnom radu, pa joj je rimski papa dodijelio Zlatnu Ružu. Prije 15. godina dobila je titulu Božjeg sluge. Bila je toliko predana humanitarnom radu da su joj nakon katastrofalnog zemljotresa u Mesini (Sicilija) u znak zahvalnosti, podigli spomenik.
Foto: Profimedia
Slomom talijanskog fašizma 1943. dolazi 1946. i do pada Savoja, a Jelena s mužem odlazi u Egipat u egzil.
Nakon smrti kralja Viktora 1947. godine, kraljica Jelena do kraja života živjela je u Montpelieru gdje je i pokopana. Umrla je 28. novembra 1952.
Njena lijepa unuka prošle godine u emisiji “Porta a Porta” na televiziji RAI,izrazila je želju da njeni baba i djed budu sahranjeni u Italiji.
„Nadam se da će vlada odobriti takav zahtjev. Vidjećemo šta dalje i kako, bitno mi je samo da njihovi ostaci budu u ovoj zemlji“, kazala je Marija Gabriela Savojska koja je napisala i predgovor u knjizi “Jelena Savojska u umjetnosti i za umjetnost”, koju je napisala italijanskea istoričarka umjetnosti Izabela Paskući, piše Magazin Nina
Komentari