Sandra, kako svi zovu Aleksandru, iza sebe ima 33 godine radnog staža i osam generacija osnovaca. Sa većinom je u kontaktu i danas. Kaže, išla im je na ispraćaje u vojsku, vjenčanja, krštenja, rođendane, pozivali su je da dođe na Novi Zeland, u Ameriku... Kada dođu iz "bijelog svijeta" obavezno se jave svojoj učiteljici. Prve "kose i tanke" linije uči danas i njihovu djecu.
"Ranije generacije su bile manje informisane, a imali su više kućnog vaspitanja, dok ove današnje imaju manjak poštovanja i kućnog vaspitanja, a višak znanja", opisuje Sandra razliku među generacijama.
"E, to treba upakovati, upristojiti. Zato je potrebno dosta pričati, često izbrojati do deset, ne reagovati odmah. Učitelj mora da zadrži dijete u sebi", dodaje ona..
Njena mlađa koleginica Svilana, nije prešla još ni pola Sandrinog radnog puta, a iza sebe ima "tek" tri generacije osnovaca. Smatra da ono što se uči na fakultetu nema puno veze sa onim što učitelj radi za katedrom. Prava praksa je tek u učionici.
"U učionicu ulazim sa osmijehom, pokušavam da se spustim na njihov nivo, da razgovaramo što više. Strpljenje i razumijevanje su najvažniji. Trudim se da im časovi budu zanimljivi, da mogu da ispolje svoju kreativnost. Ako su umorni, dešava se da napravimo predah. Veoma je bitno i kakva je atmosfera u kolektivu, da se pomažemo, da nema sujete, da se odjeljenja međusobno druže", kaže Svilana.
Ona dodaje da su starije koleginice uvijek tu da pomognu, da posavjetuju. Za svaki čas se temeljno priprema, kako bi svojim malim đacima što bolje prenijela znanje i oni brže savladali gradivo.
Pošto se posljednjih godina rađa više dječaka nego djevojčica tako je u odjeljenjima, uglavnom, više dječaka, nego djevojčica. I dok učiteljica Svilana kaže da nema problema sa svojim "momcima", Sandra ponekad "muku muči", ali sa "djevojkama". Kaže da su, iako tako male - "lukave, prevejane, da su u stanju da dječake prevedu žedne preko vode".
Dešava se i da roditelji ne žele da prihvate da je njihovo dijete pogriješilo, da se miješaju više nego što treba u posao učitelja. U tim slučajevima, ove učiteljice pokušavaju razgovorom da riješe problem. Ono što je najvažnije, kako ističu je, da poslije svega njihovi đaci izađu iz škole kao dobri ljudi.
Ilustracija
Učiteljice o današnjim đacima: Imaju višak znanja, a manjak kućnog vaspitanja
Aleksandra Kraljević i Svilana Selaković, učiteljice u OŠ "Vlada Aksentijević" u Beogradu,govorile su za "Večernje novosti" o svom pozivu i učenicima.
03. 09. 2017 - 19:01
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari