I pored apela ljekara o obaveznoj imunizaciji djece, kao i odluke brojnih vrtića da prilikom upisa traže uvjerenje o primljenoj vakcini, mnogi roditelji i dalje ne žele da vakcinišu svoje dijete, navodi list.
Zbog toga, rame uz rame, iza rešetaka sa najvećim prestupnicima zamalo se nije našla Subotičanka Maja Milodanović, samohrana majka, koja je odbila da vakciniše trogodišnjeg sina i zbog toga dobila kaznu od 20 dana zatvora.
Prije zatvorske kazne, Milodanovićeva je prema odluci Prekršajnog suda morala da plati 20.000 dinara jer nije vakcinisala dijete. Prema njenim riječima, policija je triput dolazila da je hapsi, ali je uspjela da se dogovori sa sudom i da kaznu plati na nekoliko rata.
"Vjerujte, da sam imala kome da ostavim dijete, otišla bih da robijam. Ali, kada su mi policajci rekli da će dijete smjestiti u dom, dok sam ja u zatvoru, tada sam se uplašila. Molila sam ih da to ne rade i molila sud da mi dozvoli da platim kaznu. Prije toga nikakvu opomenu nisam dobila, samo poziv za sud, kaznu, a potom i da se ona preinačava u zatvor. To se nekako riješilo, sada se ništa ne dešava, pitanje je šta će biti kada ponovo odemo na sistematski, ne znam da li će me ponovo tužiti, rekla je za "Novosti" Maja, inače, student bez stalnih primanja.
Na isključiv stav da ne dozvoli da njeno dijete primi MMR vakcinu, Subotičanka se odlučila jer je vidjela efekat prve vakcinacije.
"Dječak je primio samo prvu vakcinu pentaksina i posle nje mu je opao imunitet, stalno je bio bolestan, i onda sam odlučila da potpišem da odbijam vakcinu. Iza svoje odluke stojim i sada. Da su to one stare vakcine, možda bih i dala, ali ovako zaista ne želim. Vakcinisanje treba da bude stvar izbora roditelja, da sam odluči šta želi za svoje dijete, a ne da nas ovako kažnjavaju. Time ništa nisu postigli, jer većina nas od te namjere neće odustati", navodi ona.
Ovaj slučaj nije usamljen. Iako je vakcinacija i u Srbiji obavezna i ljekari apeluju da djeca prime sve što je propisano i ukazuju na posledice, koje mogu biti i fatalne, stavovi roditelja su podijeljeni, dodaje beogradski list.
Po novom Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, ukoliko se odbije obavezna imunizacija, kazne su od 30.000 do 150.000 dinara. Sprječavanje obavezne imunizacije smatra se prekršajem, a ljekari su dužni da obavijeste sanitarnu inspekciju ukoliko roditelji odbiju da vakcinišu dijete.
Komentari