Primopredaja dužnosti je izvršena u zgradi vlade. Prvi sagovornik novog kosovskog premijera, kako je saopšteno iz vlade, biće američki ambasador u Prištini Greg Delavi.
Haradinajeva vlada izabrana je u subotu tijesnom većinom sa 61 glasom, tri mjeseca nakon vanrednih parlamentarnih izbora održanih 11. juna i to samo zahvaljujući poslanicima Srpske liste.
Nova vlada ima ukupno 21 ministarstvo, od kojih su tri resora pripala Srbima, kao i jedno mjesto potpredsjednika vlade i šest državnih sekretara.
Čestitke SAD
Ambasada SAD u Prištini čestitala je danas novoizabranom kosovskom premijeru Ramušu Haradinaju na formiranju vlade i obećala nastavak podrške Kosovu u evropskim integracijama.
"Ambasada SAD pozdravlja konstituciju Skupštine i formiranje vlade, i čestita predsjedniku Skupštine Kadriju Veseljiju, premijeru Haradinaju kao i novoizabranim državnim zvaničnicima i ministrima", saopštila je ambasada.
SAD će nastaviti da podržavaju Kosovo na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, kao i jačanje vladavine zakona, poboljšanje ekonomskog razvoja i normalizaciju regionalnih odnosa, dodaje se u saopštenju. "Nadamo se saradnji sa novom vladom kako bi unapređivali kosovski razvoj za dobrobit svih građana", saopštila je ambasada.
EU: Kosovska vlada da saradjuje sa Beogradom
Kancelarija EU na Kosovu/Specijalne predstavnice EU, EULEKS i šefovi misija EU saopštili su danas da Brisel očekuje od nove kosovske vlade da igra aktivnu i konstruktivnu ulogu u regionu i da saradjuje sa Beogradom.
"Formiranje institucija na Kosovu, nakon nekoliko nedjelja političke neizvjesnosti, predstavlja veoma važan korak. Kosovo se suočava sa mnogim teškim izazovima, uključujući korupciju i slabu vladavinu prava, visoku nezaposlenost i nizak nivo obrazovnog sistema", navodi se u zajedničkoj izjavi objavljenoj na eeas.europa.eu.
EU želi da Kosovo uspije i poziva političke lidere da se fokusiraju na svakodnevna pitanja koja su važna za ljude, navodi se još u izjavi.
Novoformiranu vladu evropske institucije pozivaju da odmah počne da radi na jačanju institucija i sprovođenju neophodnih reformi, posebno o vladavini prava, borbi protiv korupcije i poboljšanju ekonomije, u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, Agendom evropskih reforme i drugim relevantnim sporazumima između EU i Kosova.
Zvaničnici navode da je od ključne važnosti da Kosovo ispuni preostale uslove za liberalizaciju viznog režima, u smislu napretka u sporazumu o demarkaciji s Crnom Gorom i preduzimanju mjera protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Insistira se na saradnji s Beogradom kako bi se time osigurao kvalitetan napredak u dijalogu između Prištine i Beograda, dok se istovremeno navodi da se sporazumi postignuti u tom procesu moraju u potpunosti implementirani".
Analitičari: Vlada na staklenim nogama
S druge strane, politički analitičari predviđaju da nova kosovska vlada na čelu sa premijerom Ramušom Haradinajem neće biti dugog vijeka jer je, kako kažu, "na staklem nogama", piše prištinski Zeri.
Univerzitetski profesor Rahman Pacarizi izjavio je da će vlada biti vrlo krhka i rizikuje da će njen mandat biti veoma kratak. Prema njegovim riječima, upravo pokušaj da ova vlada riješi ključne teme mogle bi biti uzrok propasti vlade. "Haradinajska vlada će šetati po ivici i to može biti privlačno s jedne strane, ali i opasno", rekao je Pacarizi.
Urednik veb-stranice Aktivpres novosti, Agron Halitaj, kaže da je praksa pokazala da vlada koja nema stabilnu većinu ne može dugo da traje, ali da će njen životni vijek zavisiti od kompromisa koje je voljna da učini na smiivanju srpske zajednice.
Istovremeno, analitičar Haki Abazi se nada da će ipak smoći snagde za donošenje važnih odluka, piše Zeri, navodi se u pres-kliipingu Unmika.
Kosovska opozicija, prije svega Demokratski savez Kosova i pokret Samoopredjeljenje, protive se izabranoj vladi jer smatraju da će zbog podrške Srpske liste njene odluke biti u "rukama Beograda".
Beta