Predstava, iako je riječ o tekstu starom gotovo 200 godina, korelira sa sadašnjim trenutkom, govoreći o pokušaju da se po svaku cijenu desi ženidba. Ta ženidba mora se dogoditi, ne zbog ljubavi, već zbog mišljenja palanke, tuđih očekivanja zbog kojih cijenu oduvijek plaća pojedinac koji nastoji ispoštovati pravila većine.
Likovi ne žive život već ispunjavaju formu i to ih čini komičnim. Ženidba je statusni simbol, ona je društvena obaveza. Adaptaciju potpisuje takođe reditelj Egon Savin.
“Sa jedne strane, predstava ima svoju kritičku, problemsku crtu, a sa druge strane duhoviti autor Gogolj je spoj igre, duha i drame, što nije nimalo lako napraviti na sceni. Ja sam zapravo bio vođen ambicijom da napravim Gogolja kao savremenog pisca i drago mi je što sam uspio, makar u određenoj mjeri da to postignem sa ansamblom Crnogorskog narodnog pozorišta. Nije bilo lako, a nadam se da će predstava biti dugovječna“ , kazao je nakon premijere Egon Savin.
Ženidba nameće još jedno pitanje, ništa manje aktuelno nego u trenutku kada je Gogolj napisao ovaj tekst. Ivan Kuzmič Potkoljosin je homoseksualac, koji uz nagovor emotivnog partnera Kočkarjova, za palanku srećnog oženjenog, pokušava da isprosi ruku Agafje Tihonovne.
Ipak, i pored sveg truda u provodadžisanju, do ženidbe neće doći jer oduvijek postoje i ljudi koji ne mogu sebe natjerati silom. Sloboda je, ukoliko želimo do nje, tu odmah iza zida, koji Potkoljosin preskoči kada mu malim ohrabrenjem pomogne njegova nesuđena supruga.
“Položaj gej osobe u savremenom društvu je ovom predstavom dodatno aktuelizovan. Mi u principu ne nudimo nikakav odgovor, nego postavljamo pitanje: da li je isti problem danas kao i prije 200 godina, u vrijeme kada je Gogolj napisao ovaj tekst? Da li provincija i dan danas reaguje kao tada, kada društvo očekuje od pojedinca ono što nalažu tradicija, običaji i porodica? U provinciji je to kao i prije 200 godina, veliki problem. Publika je večeras reagovala odlično, čak i onda kada to nijesmo očekivali“, kazao je Radusinović nakon izvođenja u Zetskom domu.
Uz Radusinovića, uloge u “Ženidbi” tumače: Zoran Vujović, Nada Vukčević, Varja Đukić, Dejan Ivanić, Nikola Perišić, Aleksandar Gavranić, Gojko Burzanović, Goran Vujović, Olivera Vuković i Radmila Čolić. Stela Mišković potpisuje dramaturgiju i jezičku adaptaciju Gogoljevog teksta, scenografiju Vesna Popović, dok je kostime za ovaj komad osmislila Jelena Stokuća. Reprizno izvođenje Ženidbe je na repertoaru Kraljevskog pozorišta Zetski dom večeras.
Komentari