Prema rezultatima istraživanja, tri četvrtine građana smatra da postoji diskriminacija osoba sa invaliditetom prilikom ostvarivanja prava na rad, javlja Anadolija.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) predstavio je istraživanje, u kojem su izraženi stavovi građana prema osobama sa invaliditetom, sa posebnim akcentom na zapošljavanje.
Petar Đukanovič iz CGO-a istakao je da prema podacima sa posljednjeg popisa stanovništva, u Crnoj Gori postoji 11 hiljada osoba sa invaliditetom, od čega je pet hiljada na zavodu za zapošljavanje, a samo stotinu njih radi.
„Nemamo sređene statistike osoba sa invaliditetom, što je veliki problem, jer planiranje uspješnih politika traži tačne podatke“, kazao je Đukanović.
Građane termin OSI asocira na sažalijevanje, foto:AA
Istraživanje je pokazalo da diskriminacija u radnoj sferi osoba sa invaliditetom se ocjenjuje kao prisutna u Crnoj Gori i to u domenu samog zapošljavanja ovih osoba.
„Skoro tri četvrtine građana smatra da postoji diskirminacija osoba sa invaliditetom u pogledu ostvarivanja njihovih radnih prava“, kazao je Đukanović.
Tamara Milaš iz CGO-a istakla je da građani prvo kada čuju termin osobe sa invaliditetom imaju asocijaciju na sažalijevanje ili na isticanje njihovih fizičkih nedostataka.
„Osam od deset građana smatra da je položaj osoba sa invaliditetom narušeniji od prosječnih građana Crne Gore. Najčešće se kod visoko obrazovanih ljudi cijeni da je položaj osoba sa invaliditetom gori u odnosu na položaj prosječnih građana“, kazala je Milaš, napominjući da osim problema sa zapošljavanjem, građani smatraju da osobe sa invaliditetom ne ostvaruju svoja prava ni pri korištenju javnih površina i prevoza, kao ni kod obrazovanja.
Istraživanje je pokazalo da četiri od deset građana u Crnoj Gori ne zna da u ovom trenutku postoji zakon koji zabranjuje diskriminacija osoba sa invaliditetom.
Istraživanje je urađeno početkom oktobra na uzorku od 803 ispitanika.
Komentari