Mitrović kaže da je nesumnjivo da je ovo velika odluka i ujedno i veliki izazov, "jer se ratifikacijom Pariskog sporazuma, Crna Gora obavezala da doprinese ostvarivanju vrlo ambicioznog plana da se globalno otopljavanje ograniči na nivo dva stepena Celzijusa i manje, u odnosu na predindustrijski period".
Ističe da termoelektrana “Pljevlja” i drugi emiteri štetnih gasova, neće moći, kao do sada, da rade van svih zakonskih normi i granica i moraće poštovati propise.
"Za ostvarivanje ciljeva iz tog sporazuma Crna Gora do 2030. godine, bi trebalo da smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 30 odsto - od 5.239 kilotona na nivo od 3.667 kilotona i niže.
Sve dosadašnje aktivnosti zagađivača i njihovo neodgovorno ponašanje moraće da se drastično i radikalno mijenja i moraće se konačno okrenuti dugoročnom održivom razvoju na kome mi insistiramo već decenijama unazad. Njihove emisije štetnih gasova i gasova koji proizvode efekat staklene bašte, će morati biti usklađene sa takozvanom nultom emisijom gasova, a u slučaju kršenja biće ugašeni ili će plaćati velike penale", ističe Mitrović za Kodex.
Definitivno je kako dodaje, preuzeta obaveza da se počne sa pripremama, uvođenjem i primjenom novih ekoloških standarda.
"A to znači usklađivanje nacionalnih klimatskih i energetskih politika sa ciljevima Pariskog sporazuma i legislativom Evropske Unije, ako se želi postići ostvarivanje ciljeva i ako se želi postići stvarni napredak u procesu pridruživanja Crne Gore Evropskoj Uniji. U suprotnom Crna Gora bi mogla da se suoči sa vrlo represivim mjerama i posljedicama", zaključio je Mitrović.
Komentari