“Opredjeljenjem o uspostavljanju ekološke države, Crna Gora je jedna od prvih država jugoistočne Evrope koje su ustanovile strateški i institucionalni okvir za održivi razvoj u skladu sa odgovarajućim pravnim instrumentima zemalja Evropske unije. Jedan od njih, je svakako Arhuska konvencija, kao jedan od najznačajnijih novijih međunarodnih ugovora u oblasti životne sredine, povezujući ljudska prava sa procedurama i instrumentima politike i prava u oblasti životne sredine. Crna Gora je, takođe, članica Konvencije, koja Crnu Goru formalno pravno obavezuje od 2. februara 2010. godine. Ova konvencija je jedan od instrumenata međunarodnog prava u kome se na do sada najjasniji način iskazuje pravo ljudi na zdravu životnu sredinu. Arhuska konvencija, kao jedan od najznačajnijih novijih međunarodnih ugovora u oblasti životne sredine, povezuje ljudska prava sa procedurama i instrumentima politike i prava u oblasti životne sredine”, istakao je, tokom govora Nikola Medenica.
U skladu sa konvencijom, osmišljen je Projekat „Arhus karavan” kao strateško partnerstvo Agencije za zaštitu prirode i životne sredine i Ekološkog pokreta „Ozon”, koncipiran da proaktivnim pristupom i kroz direktnu komunikaciju upozna javnost sa pravima garantovanim Arhuskom konvencijom, uslugama koje pružaju Arhus centri u Crnoj Gori, kao i aktivnostima i nadležnostima relevantnih institucija iz oblasti životne sredine.
Kako je saopšteno iz Ozon-a, ideja je obilazak svih lokalnih zajednica u Crnoj Gori i u saradnji sa lokalnom upravom i relevantnim partnerima iz zemlje, kao i međunarodnim organizacijama uticati na veće interesovanje javnosti o pitanjima životne sredine, pregovaračkom poglavlju 27, aktuelnim projektima i kampanjama, planovima i javnim politikama.
Kako Arhuska konvencija iziskuje obavezu ali i mogućnost bližeg obrazovanja vezanog za životnu sredinu, posebno edukaciji omladine, u današnjim aktivnostima učestvovali su i studenti Metalurško-tehnološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
Komentari