Broj otkrivenih falsifikata u prvih devet mjeseci veći je za dva odsto u odnosu na isti period prošle godine.
“Falsifikati u apoenima od 20, 50 i 100 eura čine 89 odsto od ukupnog broja obrađenih novčanica”, ukazali su u CBCG.
Kada je riječ o kovanicama, u 2017.godini obrađeno je 4.011 komada falsifikovanih kovanica eura, u apoenima od dva eura, jedan euro i 0,50 eura, ukupne vrijednosti 7.759,50 eura.
Oni su ukazali da su u najvećem broju slučajeva, falsifikati eura otkriveni na teriotriji Crne Gore dobre izrade, te da se njihova proizvodnja obavlja van teritorije naše države.
“Na novčanicama postoji veliki broj karakteristika zaštite, a svako odstupanje od njih treba da navede građane da prekontrolišu novac. Kontrola se, između ostalog, može vršiti dodirom, pogledom i naginjanjem, odnosno pomjeranjem novčanice”, naveli su u CBCG.
Dodirom se, kako su pojasnili, osjeća kvalitet papira i reljefna (intaglio) štampa, koja se nalazi na inicijalima Evropske centralne banke, arhitektonskom motivu, nominalnoj vrijednosti.
Kontrolu falsifikata moguće je vršiti i ukoliko se novčanica pogleda ka svijetlu, tako da svjetlost prolazi kroz nju. U tom slučaju se, objašnjavaju u CBCG, može uočiti vodeni žig i zaštitna nit, a kod prve serije euro novčanica i poklapajući detalj, odnosno providni registar. Kada je riječ o drugoj seriji, to jest apoenima od 20 i 50 uočava se transparentni prozor.
Građani falsifikate mogu zapaziti i pomjeranjem novčanice.
“Naginjanjem se kod prve serije euro novčanica kontrolišu hologramska traka i presijavajuća traka kod manjih, a hologram i optički varijabilno mastilo kod većih apoena. Kod novčanica druge, odnosno Evropa serije, kontroliše se hologramska traka i takozvani smaragdni broj”, istakli su u CBCG.
Oni su pozvali fizička i pravna lica da, ukoliko primijete da su novčanice koje posjeduju falsifikovane, o tome obavijeste Ministarstvo unutrašnjih poslova i Upravu policije. Utvrđivanje da li je novac falsifikat izvršiće nacionalni centri u Trezoru CBCG.
“Novac za koji postoji sumnja da je falsifikat ni u kom slučaju ne smije biti vraćen u opticaj, jer to predstavlja krivično djelo, shodno članu 258 Krivičnog zakonika Crne Gore”, zaključili su u CBCG.
Komentari