Pored njega se osjećate kao prava žena, ispunjena, srećna. Međutim, on ima dijete iz prvog braka, koje živi s majkom, bivšom ženom vašeg partnera. Vi nemate svoje dijete, a njegovo je često s vama.
Kako da se postavite ako se dijete distancira kao da je ljuto i povlači u sebe? Šta vam govori takvo njegovo ponašanje? Da li treba da se postavite kao majka, da li smijete da ga grdite, hoće li ga dijete vratiti bivšoj ženi, šta ako vi želite da zatrudnite... Mnogo, zaista mnogo pitanja, na koje nemate odgovor. Ali hajde da počnemo od najvažnijeg.
Morate da shvatite da dijete, posebno ako je razvod svjež, osjeća neizmjernu tugu jer njegovi roditelji više nisu zajedno. I uvijek se nada da će se mama i tata jednog dana ipak pomiriti. Zbog treće osobe, a to ste u ovom slučaju vi, ta nada splašnjava.
– Da život nije film i da se to pomirenje zapravo nikada neće dogoditi, ne treba vi da mu objasnite, već njegovi roditelji – kaže Ana Borković, psiholog, i dodaje da mu to treba reći najiskrenije, bez uvijanja.
Takođe, oni moraju da naglase da to što se mama i tata više ne vole apsolutno nema veze s ljubavlju koju će oboje uvek osjećati prema njemu.
NE BUDITE MAMA JER TO NIJESTE
Nova žena u životu njegovog oca šok je za svako dijete. Konačan gubitak poslednje nade da će mu se roditelji pomiriti i siguran znak da između njih više nema ljubavi. Da biste spriječili da vas doživi kao konkurenciju, potrebno je da vas partner postepeno upoznaje sa svojim djetetom.
– Najbolje bi bilo da vas najprije predstavi kao prijateljicu jer tako dijete neće imati otpor prema vama. Možete organizovati jednodnevni izlet u prirodi. To je odličan način da započnete druženje i upoznate jedno drugo – savjetuje Ana.
Kao i djetetu, i ženi je potrebno određeno vrijeme da se adaptira na novu situaciju. U tome joj mora pomoći partner tako što će joj objasniti koje su djetetove potrebe i navike.
– Da bi se dijete što prije oslobodilo i otvorilo prema vama, treba da provodite kvalitetno vrijeme zajedno. U igri s njim poželjno je da se šalite. To će dijete nasmijati, a vas opustiti – kaže naša sagovornica i dodaje da su ti opušteni razgovori s djetetom jako bitni.
To znači da djetetu treba da priđete kao prijatelj, a ne kao još jedan roditelj. Ukoliko se budete trudili da ga vaspitate, kontrolišete i dajete mu savjete, to će samo otežati vaše zbližavanje.
– Ako dijete kaže da mu nedostaje mama, nemojte mu reći, „ali i ja te volim i dobra sam prema tebi…“ Biće bolje ako mu kažete da razumijete da mu je bez mame teško. Pitajte ga u kojim trenucima mu najviše nedostaje i predložite da samo kaže kako želi da se vi tada ponašate – priča Ana.
Time ćete djetetu pokazati da vam je bitno kako se ono osjeća, a za njega će to biti znak da je vrijeme da počne da vam vjeruje.
AKO ZATRUDNITE, PRIPREMITE GA NA PROMJENE
Kada dijete počne da vam vjeruje, možete da planirate proširenje porodice, ali neophodno je da, prije dolaska bebe na svijet, objasnite djetetu da će u vašem životu biti nekih promjena.
Njemu će značiti ako ga uključite u sve pripreme i organizaciju za dolazak novog člana porodice.
– Ni kupovina novih stvari ne treba da prođe bez djeteta. Pustite ga da ono bira i odlučuje o detaljima. To što je akter u tako važnom događaju vratiće mu samopouzdanje – ističe Ana.
Međutim, nije rijetko da se po dolasku polubrata ili polusestre dijete osjeti odbačeno, usamljeno i zanemareno. U takvim situacijama važno je da mu pokažete da je njegovo mjesto nezamjenljivo, bez obzira na sve promjene koje su nastale.
– Kao što vama treba suprug, tako i djetetu treba otac. Neophodno je da znate da ni dijete ne može uzeti njegovu ljubav prema vama, niti vi možete da uzmete za sebe ljubav koja pripada djetetu – objašnjava naša sagovornica.
Uostalom, dijete nije krivo, ono samo želi svog tatu, a ne vašeg muža. Tačno, reč je o istoj osobi, ali uloga je različita, kao i vrsta ljubavi. Zato nije u redu da očekujete da sve njegovo vrijeme bude rezervisano samo za vas.
– Otac, uprkos dolasku novog člana, vaše bebe, i dalje treba da ima vrijeme koje sam provodi sa svojim djetetom. Pustite ih da budu sami jer to je jedini način da se dijete ne osjeti zapostavljeno. Za njega će to biti siguran znak da se njihov odnos ne mijenja, što znači da ga tata i dalje voli.
Uvedite porodične sastanke
Ukoliko s djetetom vašeg supruga ne možete da nađete zajednički jezik, zamolite muža da to uradi. Neka razgovara s njim i objasni mu pravila po kojima svaka porodica funkcioniše. Tako će mu ukazati na posljedice ukoliko ta pravila prekrši.
Takođe, korisno je uvesti redovne porodične sastanke na kojima se razgovara o situaciji u porodici. Svaki član tada treba slobodno da kaže šta misli i kako se osjeća, bez prekidanja drugih. Tada pokažite poštovanje prema mišljenju i osjećanjima drugih, čak i ako se ne slažete s njima. Na kraju, svako neka kaže šta bi po njegovom mišljenju moglo biti rješenje određenog problema.
Neka ima kutak za sebe
Ako dijete živi kod majke i povremeno dolazi kod vas, obezbjedite mu prostor u stanu, rezervisan samo za njega. Da li će to biti ćošak ili soba, sasvim je nebitno. Važno je da ga uredite po njegovom ukusu, da ono u njemu može da se igra ili da uči. Predložite mu da ga zajedno okrečite u njegovu omiljenu boju, savjetuje Ana Borković, psiholog.
(Blic Žena)