Njegošev jubilej: Matica crnogorska priprema pet dragocjenih izdanja
„Njegoš i Hrvati“

200. godišnjica rođenja Njegoša

Njegošev jubilej: Matica crnogorska priprema pet dragocjenih izdanja

PODGORICA – Matica crnogorska utvrdila je program obilježavanja jubileja 200. godišnjice rođenja Petra II Petrovića Njegoša. Planiran je resital odabrane Njegoševe poezije. U svim ograncima jubilej Njegoša obiljžiće sa ciljem utemeljenja crnogorskog kulturnog identiteta. Izdavačka djelatnost biće obogaćena sa pet dragocjenih knjiga vezanih za Njegošev život i djelo.

Prvo u nizu novih izdanja vezanih uz jubilej Njegoša već je stiglo na police crngorskih knjižara i biblioteka. Zajedno sa Nacionalnom zajednicom Crnogoraca Hrvatske i Nacionalnom bibliotekom „Đurđe Crnojević“, Matica je objavila knjigu „Njegoš i Hrvati“, koja se bavi recepcijom Njegoša i njegovog djela kod Hrvata. Uvodnu studiju je napisao dr Radoslav Rotković, a knjiga sadrži odabrane tekstove deset hrvatskih i devet crnogorskih autora, Njegoševa pisma Jelačiću i Vrazu, izabranu bibliografiju, biografije znamenitih Hrvata Njegoševog doba i lingvističku studiju prof. dr Josipa Silića.

Nova izdanja

Matica crnogorska objaviće i „Gagićeva pisma Njegošu“. Pisma koja je ruski konzul u Dubrovniku Jeremija Gagić pisao Njegošu, a koja su veoma bitna za razumijevanje ondašnjih prilika na Balkanu i odnosa Rusije i velikih sila prema Crnoj Gori i ovom dijelu Evrope, dosad nijesu objavljena.

- Na tom projektu je radio Risto Dragićević ali za života nije stigao da ih objavi. Rukopis priređenih pisama sa uvodnom studijom nađen je u njegovoj ostavštini, pa je Matica u dogovoru sa porodicom planirala da ih štampa u godini Njegoševog jubileja – kazao je predsjednik Matice crnogorske Branko Banjević.

Prvi put u Crnoj Gori biće štampana i knjiga Nataše Margulis „Njegoš, Crna Gora, velike sile i modernizacija na Balkanu 1830 – 1851“. Nataša Margulis je profesor evropske istorije i balkanologije na Univerzitetu Pitsburg iz Grinsberga, SAD. Njen rukopis o Njegošu kao modernizatoru politike, ne samo u Crnoj Gori nego cijelog Balkana, nastao je kao rezultat njenih istraživanja u toku doktorskih studija na Univerzitetu Sinsinati u Ohaju.

- Autorka smatra da Njegoš ključ stabilnosti Crne Gore vidi u njenom uključivanju u evropske političke tokove i zato modernizuje društvenu, privrednu i političku strukturu u svojoj državi i nastoji da tradicionalnu plemensku organizaciju preuredi po konceptu tadašnjeg modela evropske nacionalne države – istakao je Banjević.

Povodom jubileja Njegoša biće objavljeni i „Politički spisi knjaza Danila“. Knjiga sadrži dosad, uglavnom, neobjavljene spise, dokumenta i pisma Njegoševog nasljednika, knjaza Danila. Izdanje je priredio, uvodnu studiju i komentare napisao, prof. dr Živko Andrijašević. U saradnji sa Nacionalnom bibliotekom „Đurđe Crnojević“ Matica će štampati bibliografiju radova o Njegošu u našoj periodici za period od 2004. do 2013.

Promocije i priredbe

Matica će u svim ograncima obilježiti jubilej Njegoša sa ciljem utemeljenja crnogorskog kulturnog identiteta. Izložba Mihaila Jovićevića „Njegoševa nebeska svjetlost“ koja će biti premijerno otvorena u Nacionalnoj biblioteci, biće kasnije prenesena u prostorije Matice na Cetinju. Neće biti zaposatvljen ni ostatak zemlje.

- Na śeveru Crne Gore (Mojkovac, Bijelo Polje, Berane, Rožaje) će organizovati (samostalno ili sa lokalnim institucijama kulture), promociju svojih i tuđih izdanja posvećenih Njegošu, predavanja i tribine posvećene ovom velikanu. Neki ogranci, Cetinje, Kotor, Herceg Novi, će organizovati kreativne radionice kako bi se među đecom oživjelo śećanje na Njegoša, njegov značaj i boravak u tim gradovima – rekao je Banjević.

(Izvor:Pobjeda)