Kakav odnos Crna Gora ima prema kulturnoj baštini potvrđuje i primjer uništenog murala barda crnogorskog slikarstva Aleksandra-Aca Prijića, koji je decenijama bio monumentalno obilježje Vojnog aerodroma u Golubovcima.
Povodom proslavljanja tri decenije od osnivanja Ratnog vazduhoplovstva SFRJ, u martu 1973, Prijić je na trideset kvadrata zida aerodromske zgrade naslikao mural “Razvoj vazduhoplovstva od Ikara do atomskog doba”. Danas, u holu aerodromske zgarde, umjetnost je, voljom nemarnih, ustupila mjesto playboy zečicama, pin-up djevojkama koje poziraju na gazelama i migovma.
Lijepa strana priče krenula je 1973. Na vrijeme nastanka murala, u nedavno objavljenoj slikarevoj monografiji, podsjeća general avijacije u penziji i analitičar geopolitike Blagoje Grahovac, koji je tada iz Zadra prekomandovan u Titograd, odnosno Golubovce.
“Veliki majstor boja muralom je ukrasio sve zidove velikog hola i kroz nama nedovoljno jasnu prošlost, veoma egzaktnu tadašnjost, svojom slikarskom vizijom nam otkrivao budućnost neba i avijacije negdje ispod njega. Moram priznati da nama, koji smo se bavili veoma egzaktnom djelatnošću nije baš ‘leglo’ toliko naučne fantastike na kraju slikarske kompozicije. Slikarevo viđenje nekih čudnih letjelica u obliku diska, sa spektrom različitih boja, za većinu nas je predstavljalo fantastiku umjetničke čarolije. Majstor murala u holu naše nastavne zgrade je ‘vidio’ i ono što mi, koji smo se bavili tim poslom, nijesmo, opisuje Grahovac i nastavlja:.
“… Decenije su prolazile, sa balkanskim burama u njima. Stalno je dolazilo neko novo vrijeme, stalno se nalazimo u nekim reformama, a nikako da pronađemo sebe. Ono ‘staro’ najčešće ništa ‘ne valja’, došlo novo vrijeme, u njemu neki novi ljudi, pa ni mural Aleksandra Prijića u holu, za neke više nije valjao. Cijelog su ga krečom premalali, da mu više traga nema…”.
(Izvor:Vijesti)