Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv lidera Pokreta za promjene Nebojše Medojevića i članova njegove grupe zbog optužbi za pranje novca.
Optužnica je dostavljena Višem sudu.
Ročište radi ispitivanja i ocjena zakonitosti i opravdanosti biće zakano u zakonskom roku.
Nakon šest mjeseci opsežne istrage, Specijalno tužilaštvo podignulo je optužnicu protiv lidera PzP-a Nebojše Medojevića i banjalučkog biznismena Momira Nikolića, koji su optuženi da su bili na čelu kriminalne grupe koja je prala novac uoči i tokom izborne kampanje.
Istražitelji su pola godine provjeravali finansijske malverzacije i, kako su u nekoliko navrata tvrdili, došli su do neoborivih dokaza koji potvrđuju da je više osoba opralo stotine hiljada eura u interesu PzP-a.
Na spisku osumnjičenih, kako je jutros objavila Pobjeda, osim Medojevića i Nikolića su i direktor Pokreta za promjene Dejan Vujisić, tehnički sekretar te partije Željko Šćepanović, koji je šura Nebojše Medojevića i lokalni diler deviza Gordan Konatar.
Spisak okrivljenih ovim nije zaključen, a koja sve imena su se našla u optužnom aktu biće poznato kada bude dostavljen Višem sudu na odlučivanje. Prema sumnjama Tužilaštva, višemjesečne provjere ukazuju da je Medojević sa Nikolićem osmislio kriminalni plan da u legalne tokove ubace novac koji je Nikolić nezakonito stekao u građevinskim poslovima, kao preduzetnik firme „Graditelj“ iz Tivta. Cilj je bio da se ta sredstva ne prikazuju kao prihod nadležnim organima i na taj način izbjegne plaćanje zakonskih obaveza.
Medojević je, prema rezultatima istrage Specijalnog tužilaštva, angažovao i saradnike čiji je zadatak bio da se bez odobrenja bave bankarskim poslovima, odnosno da za potrebe partije na crno rade konverziju deviza i zarađeni procenat stave u legalne tokove. Lider PzP-a se tereti da je imao upliv u tokove novca koji je, kako ocjenjuju istražitelji, lažno predstavljen kao donacija za PzP.
Specijalno tužilaštvo je utvrdilo i da je Nikoliću u više navrata na račun iz inostranstva „leglo“ skoro milion eura, a ti sumnjivi transferi novca su bili uglavnom iz bivših sovjetskih republika.
Prema podacima do kojih su došli istražitelji, Nikoliću je u samo jednoj transakciji „leglo“ iz Litvanije 170.000 eura.
Sumnja se da je riječ o transferima novca preko ruskih firmi sa sjedištem u Litvaniji. Specijalno tužilaštvo od 19. oktobra prošle godine utvrđuje ko je sve uključen u pranje novca i kakva je bila šema malverzacija kojom je pokušano da se prikrije porijeklo spornih dolara.
Prvo su u fokus istrage dospjeli tehnički sekretar PzP-a Željko Šćepanović i lokalni diler deviza Gordan Konatar, kada je u oktobru kod njih pronađen novac sumnjivog porijekla. Kod Šćepanovića je tada zaplijenjeno 30.000 dolara, a od Konatara 18.000. Kasnije je utvrđeno da je Šćepanović u najmanje tri navrata razmijenio 100.000 dolara u eure.
Višemjesečnom istragom utvrđeno je da se u sefu jedne banke u Podgorici čuva novac koji je namijenjen za plaćanje aktivista PzP-a tokom izbornog dana.
Komentari