U Crnoj Gori oko 33.000 registrovanih osoba sa dijabetesom
ilustracija

Svjetski dan dijabetesa

U Crnoj Gori oko 33.000 registrovanih osoba sa dijabetesom

Svjetski dan dijabetesa, 14. novembar obilježava se danas u više od 160 zemalja. Ovogodišnji Svjetski dan dijabetesa posvećen je unapređenju zdravstvene zaštite žena koje su u riziku da obole ili su oboljele od dijabetesa.

Najnovije procjene Međunarodne dijabetes federacije (International Diabetes Federation IDF) pokazuju da svaka 11 osoba u svijetu ima dijabetes ili približno 415 miliona ljudi, što odgovara populaciji Evrope.

Broj oboljelih iz godine u godinu raste nevjerovatnom brzinom zbog čega prema sadašnjim prognozama broj oboljelih od dijabetesa do 2040. godine će se povećati za više od 50 odsto odnosno iznosiće više od 600 miliona ljudi.

U Crnoj Gori ima oko 33.000 registrovanih osoba sa dijabetesom, a smatra se da oko 22.000 ne zna da živi sa ovom bolešću – kazala je za Pobjedu predsjednica Saveza udruženja dijabetičara dr Valentina Kalinić.

Ona je povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa poručila da je neophodno više raditi na edukaciji i prevenciji ove bolesti.

- Nesagledive su posljedice. Troškovi države idu najviše na komplikacije, čak 55 odsto, a ponajmanje na prevenciju i edukaciju pacijenata. Ne može, ipak, ni pacijent sve da očekuje od ljekara i države, on treba sam da preuzme kontrolu i odgovornosti za svoje stanje – kazala je dr Kalinić, naglasivši da je neophodno prevenirati gojaznost, uticati na podizanje nivoa kulture za fizičku aktivnost, kao i zdravih stilova života.

Prema njenim riječima, dijabetičari su pet puta osjetljiviji od drugih pacijenata. Tako je svaka druga dijaliza dijabetičar, kao i svaki drugi pacijent sa moždanim udarom, a veliki broj onih kojima je amputirana noga su takođe dijabetičari. Sagovornica podgoričkog lista naglašava da šećer nije moguće izliječiti, već je to stalno hronično stanje koje se može držati pod kontrolom uz redovnu terapiju.

Objašnjavajući razliku između dijabetesa tipa 1 i tipa 2, dr Kalinić kaže da je tip 1 „rezervisan“ za osobe mlađe od 35 godine.

- Taj dijabetes je auto imuna bolest, obično se javlja u dječjem uzrastu i osoba je od početka na insulinskoj terapiji.

Taj tip ne može ostati neprimjetan. Tu se kao akutni simptomi javljaju učestalo žednjenje, pojačano mokrenje… Te osobe da bi živjele moraju da primaju insulin – kaže ona.

Za razliku od tipa 1, tip 2 bude neprimjetan i uglavnom se otkrije tokom neke komplikacije. Prevencija Dr Kalinić ističe da na tip 2 može da se utiče, tako što će se promijeniti način života i ishrane i takođe promjenom životnog stila - održavanjem normalne težine i fizičkom aktivnošću kod predisponiranih pacijenata. - Sama činjenica da osobe koje imaju ovaj tip dijabetesa to ne znaju, čini ga dosta teškim za prepoznavanje – kazala je dr Kalinić, dodajući da osobe koje su starije od 45 godina, a gojazne su, zatim ako im je neko imao dijabetes, imaju povišen krvni pritisak, masnoće u krvi, treba jednom godišnje da urade laboratorijske analize.

U rizičnoj grupi za dijabetes, prema riječima dr Kalinić, su žene koje su tokom trudnoće imale povišen šećer - gestacijski dijabetes, zatim one koje su rodile bebe koje su teže od 4,5 kilograma, kao i osobe koje su rođene kao „džin bebe“. Opasnost da se dobije dijabetes imaju i osobe čiji su roditelji imali tu bolest. Policistični jajnici kod djevojčica, kako dodaje, predispozicija su za dijabetesa One tokom života moraju da provjeravaju nivo glikemije krvi.

Promjene u načinu života mogu sprečiti razvoj dijabetesa tipa 2. Stručnjaci savjetuju fizičku aktivnost, smanjenje tjelesne težine, zdravu ishranu i dovoljno sna kako bi se smanjile šanse za nastanak dijabetesa tipa 2.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa je skretanje pažnje na problem te bolesti u svijetu, ukazivanje na značaj prevencije i rane dijagnostike dijabetesa.

Pobjeda/Beta

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.