Kao ključni uzroci za ovakvu pojavu navode se loš socijalni i ekonomski položaj Roma, a rješenje može biti u aktivnom radu svih činilaca društva sa roditeljima djece, javlja Anadolija.
Istraživanje je realizovao CEDEM, u saradnji sa njemačkom organizacijom Help. Istraživanje je realizovano u periodu 25.-30. septembar 2017. u šest crnogorskih opština, u Beranama, Bijelom Polju, Podgorici, Nikšiću, Baru i Tivtu.
Metodolog Miloš Bešić, predstavljajući rezultate istraživanja, kazao je da je dječije prosjačenje problem koji se vezuje za romsku i egipćansku populaciju.
Foto:AA, Miloš Bešić
„Ovaj problem se ne može analizirati izolovano, već kao spektar svih problema sa kojima se susreće ova populacija. Najveći problem u borbi protiv dječijeg prosjačenja jeste nedostatak saradnje roditelja djece. Inkluzija u sistem obrazovanja djece, posebno u predškolskom periodu, ključ je efikasnije borbe protiv dječijeg prosjačenja i najbolji mehanizam sveukupne inkluzije Roma“, kazao je Bešić.
Kao ključni uzroci dječijeg prosjačenja navedeni su loš socijalni i ekonomski položaj Roma, nebriga roditelja prema djeci, deficiti u primarnoj socijalizaciji djece, kao i efekat sekundarne socijalizacije.
„Imamo organizovano prosjačenje, to je kada treće lice dovodi djecu i ta djeca prose za njega. Taj oblik nije previše prisutan u Crnoj Gori, osim u jednoj primorskoj opštini“, kazao je Bešić.
Foto:AA, sa današnjeg predstavljanja rezultata istraživanja
Istakao je da je problem dječijeg prosjačenja najizraženiji u Beranama i Podgorici, gdje je kako je rekao „najgora situacija po pitanju dječijeg prosjačenja“.
„Aktivan rad sa roditeljima je ključan. Nadležne službe moraju bolje da koordiniraju u borbi protiv dječijeg prosjačenja“, istakao je Bešić.
Klaus Mock, regionalni koordinator Helpa, istakao je da je dječije prosjačenje tema koja „nas sve dotiče“ i da to nije izolovan problem.
Komentari