Da vam baterija ne bude prazna pratite ove savjete

Da vam baterija ne bude prazna pratite ove savjete

O baterijama u našim elektronskim uređajima treba voditi brigu. Ali, o tome kako to učiniti internetom kola veliki broj netačnih informacija.

Neki od tih mitova ostatak su pravila koja su važila za ranije korištene tehnologije i u stvari su štetni ako ih primjenjujete na novije baterije. Evo čega treba da se pridržavate, bez obzira imate li pametni telefon, tablet ili laptop.

Bolje je bateriju prazniti i puniti do kraja? Ne!

Starije baterije bazirane na niklu trebalo je potpuno prazniti kako bi zadržale početni kapacitet. Novije litijumske baterije funkcionišu drukčije, pa ih je bolje nadopunjavati odnosno držati punim između 40 i 70 posto kapaciteta. Izbjegavajte ih prazniti ispod 20 odsto kapaciteta.

S tim načinom punjenja postoji samo jedan problem: laptop ga ponekad ne prepoznaje, pa je moguće da će vam dati pogrešnu procjenu koliko će vam autonomije baterija omogućava. Proizvođači laptopa preporučuju da bar jednom mjesečno u potpunosti ispraznite bateriju kako bi izbjegli taj problem.

Visoke i niske temperature ne mogu oštetiti baterije? Varate se.

Visoke temperature mogu smanjiti kapacitet baterije, bez obzira o kojem se uređaju radi. Najviše je to izraženo kod laptopa koji obavljaju zahtevne zadatke poput obrade videa ili grafički intenzivnih igara, ali ni smartfoni nisu imuni.

Ako laptop koristite tako što je stalno uključen u struju, ukoliko je to moguće izvadite bateriju kako bi što manje bila izložena toploti. Vratite je tek kad znate kako nećete imati utičnicu u blizini.

Ne ostavljajte elektronske uređaje s baterijama, kao ni same baterije, blizu izvora toplote (recimo, radijatora ili šporeta), kao ni u uslovima u kojima temperatura može dramatično porasti tokom kratkog razdoblja (na primjer, u parkiranom autu leti.)

Isto važi i za niske temperature. Idealno je držati i baterije i elektronske uređaje na sobnoj temperaturi.

Ostavljajte bateriju na nula posto? 

Bateriju nemojte dugo ostavljati potpuno ispražnjenom, niti je često potpuno prazniti. Nekoliko sati nisu problematični, ali nekoliko nedelja jest. Ostavite li je dovoljno dugo potpuno praznom, moguće je kako će je da će u potpunosti prestati da radi.

Odložite uređaj na 50 posto kapaciteta.

Ako ostavite bateriju potpuno napunjenu na duže vrijeme može doći do gubitka kapaciteta i skraćenja radnog vijeka. Ako je nećete koristiti neko vrijeme (više od šest mjeseci, kažu u Appleu), napunite je do pola. Savjet važi kako za baterije u uređaju tako i za rezervne baterije poput eksternih.

U redu je držati laptop stalno uključenim, ali...

Oko ovog pitanja mišljenja su podijeljena. Po pravilu problema ne bi trebalo da bude ako držite radnu temperaturu u prihvatljivim okvirima. S druge strane, Apple preporučuje da to ne radite s MacBookovima Air i Pro.

Načelno, u redu je ako je laptop uključen u struju dok ga koristite. Ako ne planirate da ga koristite  duže vrijeme, bolje je isključiti ga. Kad ga ponovno pokrenete, nemojte ga odmah uključiti u struju osim ako nije potpuno prazan.

Baterije će prije ili kasnije prestati da rade 

Koliko god se dobro brinuli o njima, baterije imaju ograničen rok trajanja. Nakon nekog vremena njihov kapacitet će se početi smanjivati.

U Appleu kažu da će baterije u njihovim laptopovima dostići 80 posto izvornog kapaciteta nakon do 1000 ciklusa punjenja i pražnjenja. Kod drugih proizvođača taj broj varira između 300 i 500.

Kad dosegnu taj broj baterije će i dalje biti funkcionalne, samo što će kraće moći pokretati vaše uređaje, piše How To Geek, prenosi tportal.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.