Svako je djetinjstvo drugačije, tvrde oni koji su odrasli. Drugačije je bilo u moje vrijeme, argument je sa kojim se ne može polemisati. A ustvari djetinjstvo je djetinjstvo, svako je isto i trebalo bi biti srećno i bezbrižno. Ali opasnosti vrebaju na svakom koraku. Jedna od njih povezana je sa proslavom Nove godinom. Praznik bez petardi, šta je to?
U pravu su oni odrasli koji kažu da je u njihovo vrijeme bilo drugačije. U pravu su, petarde su bile drugačije. Iako su i tada znale da povrijede poneko dijete nijesu bile eksplozivne naprave kakve su danas. Nijesu bile ovako ubojite. A današnja djeca ista su kao i ondašnja, željna bučne zabave kojoj su se predavali i njihovi roditelji. Bez obzira na opasnosti koje vrebaju.
“Molim one koji imaju namjeru da pokušaju da stave te eksplozivne naprave djeci u ruke da se zapitaju da li ih mogu nazivati petarde ili eksplozivna sredstva. Kada ih nazovemo eksplozivnim napravama onda gube tu idiličnost. Molim roditelje da ne daju djeci da rukuju sa eksplozivnim napravama.” kazao je za Kodex direktor podgoričkih Domova zdravlja Nebojša Kavarić, povodom kampanje Udruženja Domova zdravlja Crne Gore da se slavi bez petardi.
Kavarić: Ne dajte djeci gube ruke ili oči u eksplozijama
A da bi se slavilo bez petardi poručuju, ljekari, veoma važnu ulogu u suzbijanju ilegalne prodaje pirotehnike i mogućnosti da dođu u ruke maloljetnika, imaju i vlasnici trgovinskih radnji i pijačnih tezgi, koji ne treba da nabavljaju petarde ili da ih barem ne prodaju djeci. Ali o svemu tome najviše trebaju da misle roditelji.
Roditelji, bez obzira na sve apele stručnjaka, ne samo da ne zabranjuju djeci upotrebu petard već im ih kupuju, ne razmišljajući o mogućim posljedicama.
“Molimo roditelje, ako već moraju da ih kupuju, da ne daju djeci da sama rukuju sa eksplozivnim napravama. Ako već moraju da ih kupuju djeci neka onda učine i taj ustupak zdravstvenim radnicima da ne daju djeci samoj da gube ruke ili oči u eksplozijama.” možda surovo ali krajnje istinito o mogućim posljedicama dječijeg rukovanja sa petardama, ako se tako mogu zvati, govori Nebojša Kavarić, direktor podgoričkog Doma zdravlja.
Zaista, nepažnja, ali i neiskustvo u rukovanju petardama ranijih godina u dosta slučajeva uzrokavali su ozbiljne povrede mekih tkiva, opekotine različitog stepena, a u ekstremnim slučajevima i gubitak prstiju na šakama, kao i povrede očiju.
Zato je i ovogodišnja kampanja samo nastavak prošlogodišnje koja je dovela do značajnog smanjenja upotrebe eksplozivnih sredstava ali se ljekari neće zaustaviti poručuje Kavarić, sve dok se ne iskorijeni.
Teško da će apel ljekara uraditi ono što ne mogu državni zakoni ali možda suočavanje sa mogućim posledicama može roditelje makar natjerati da nadziru svoju djecu pri upotrebi petardi. I da im ne dozvole da im roditeljska nebriga i dječije neiskustvo upropaste zdravlje ili obilježe cio život. Onda bi im lakše pala primjena zakona koji kaže:
"Upotreba pirotehničkih sredstava sankcioniše se u skladu sa članom 14. Zakona o javnom redu i miru, kojim je predviđena kazna zatvora od 60 dana. Osim kazne, izriče se i zaštitna mjera oduzimanja predmeta koji su upotrijebljeni izvršenjem prekršaja"
Komentari