Španske ikone na vizantijski način u Institutu Servantes
"Španske ikone"

Tehnika vizantijskih majstora

Španske ikone na vizantijski način u Institutu Servantes

Institut Servantes predstaviće u petak, 12. aprila, u 19 časova izložbu Gordane Nikolić "Španske ikone" u Galeriji instituta.

Posjetioci će imati priliku da vide 30 reprodukcija iz čuvenog španskog Beata svetog Mihajla iz Eskalade (El beato de San Miguel de Escalada) iz desetog vijeka koje je umjetnica uradila koristeći tehniku vizantijskih majstora. Manuskript El beato de San Miguel (komentari na Apokalipsu Sv. Jovana) je jedinstveno djelo iz mozarapskog perioda čije minijature su inspirisale brojne umjetnike dvadesetog vijeka poput Pikasa.

Monah Majus, autor manuskripta, stvorio je pod uticajem arapske umjetnosti autentičan stil. On je koristio, u suprotnosti sa dotadašnjim načinom predstavljanja prizora iz Biblije, živopisan kolorit.

Upravo ta razlika i u odnosu na srpske ikone inspirisala je umjetnicu da našoj publici predstavi ovo djelo. Zanimljivo je da je Gordana Nikolić koristila vizantijsku tehniku, slikala je na lipovom drvetu koristeći pigmente u prahu i jajčanu temperu. Ova tehnika je stara koliko i hrišćanstvo.

El beato de San Miguel smatra se, zbog svoje umjetničke, estetske i dokumentarne vrijednosti, remek-djelom srednjovjekovne evropske umjetnosti. Zapravo to je jedina minijatura sačuvana iz mozarapskog perioda.

Zahvaljujući bogatom koloritu Majus je vizionarski najavio promjene koje će se u umjetnosti odigrati dva vijeka kasnije. Istoričari umjetnosti često su upoređivali Pikasovu sliku "Gospođice iz Avinjona" sa Majusovom kompozicijom "Sedam anđela sa trubama" zbog ritma, kolorita i dvodimenzionalnog načina predstavljanja. Originalni manuskript danas se čuva u Biblioteci Morgan u Njujorku.

Gordana Nikolić, umjetnica koja je u Španiji svojevremeno predstavljala srpske ikone diplomirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti 2001. godine, a svoje školovanje nastavila je na postdiplomskim studijama. Putujući po Italiji i Španiji usavršila je svoju tehniku izučavajući tehnike velikih majstora. Posebno se interesovala za postojeće odnose između srpske i španske srednjovjekovne ikonografije. Pored skulpture i slikarstva bavi se i pedagoškim radom iz oblasti istorije umjetnosti.

(Izvor:Blic)