Obrazloženjem Evropske komisije se prepoznaje da su sportsko-specifična pitanja (uslovi i pravila igre) u nadležnosti EU antimonopolske politike. Po tom osnovu mogu se analizirati ali i biti predmet EK, nadležnih nacionalnih i nadnacionalnih sudskih (ECJ i ECHR) instanci vis-a-vis krovne sportske organizacije (saveza). Posebno se ističe čl. 101-102, Ugovora o funkcionisanju EU, koji zabranjuje zloupotrebu dominantne pozicije, u ovom slučaju nacionalne/regionalne/međunarodne sportske asocijacije.
Kao opšti pravni akt, Uredbom br. 1/2003 definisan je način sprovođenja pomenutih odredbi Ugovora. Dalje, čl. 11, stav 6 Uredbe, predviđa mogućnost iniciranja postupka od strane EK i obavezu u stavu 1, da se nacionalne sudske instance uzdrže u postupku, ako je iniciran od strane EK. Ni prošlogodišnje izmjene Takmičarskog pravilnika ISU-a nijesu rezultirale poboljšanjem položaja sportista, jer su iste u suprotnosti sa čl. 101, Ugovora o funkcionisanju EU.
Imajući u vidu naprijed iznijete činjenice, Evropska komisija je donijela odluku, koja je najznačajnija od slučaja ”Bosman” u oblasti sporta i predstavlja prekretnicu u tretiranju učesnika u sistemu sporta. Komesar Vestegar je ukazao da iako krovne sportske organizacije igraju značajnu ulogu, predmetna sportska pravila su donijeta suprotno interesima sporta i sportista u cilju zaštite komercijalnog interesa federacije.
Dalje, odlukom se obavezuje ISU, da uskladi sportska pravila u cilju omogućavanja jednakih prava za sve učesnike u sportu. Dat je rok od 90 dana da zaustavi, kako stoji u odluci, nelegalno ponašanje. Iako se odlukom nije izrekla novčana kazna, ako se federacija ne bude pridržavala odluke, uslijediće i odgovarajuće novčane kazne.
Za Crnu Goru, sa svojim spoljnopolitičkim aspiracijama, je od značaja stav Evropske komisije zbog neophodnosti harmonizovanja pravnih propisa sa komunitarnim pravom. Imajući u vidu nivo rada i funkcionisanja sportskog pokreta u Crnoj Gori, postoji potreba da se pristupi osavremenjivanju pravnih propisa i institucionalnih mehanizama u cilju razvoja oblasti od javnog interesa, uzimajući u obzir koncept depolitizacije s jedne i primjena principa dobrog rukovođenja s druge strane.
Autor: Marko Begović, konsultant za međunarodne odnose
Komentari