Stavljanje pod kontrolu autonomije sportskog pokreta?
Marko Begović

Stavljanje pod kontrolu autonomije sportskog pokreta?

Evropska komisija je prije više od dvije godine pokrenula antimonopolski postupak protiv Međunarodne klizačke federacije (ISU) iz razloga jer je krutim unutrašnjim pravilima onemogućavala sportistima nastup na Olimpijske igre ili svjetska/kontinenetalna prvenstva, ako učestvuju na manifestacijama koja nijesu na programu ili odobrena od ISU. Inicijativa je nastala kao plod podnijetih žalbi dvojice holandskih sportista, a EK se obavezala da istraži u kom obimu ISU donoseći neproporcionalna sportska pravila sprečavaju sportiste u obavljanju svoje profesije.

Obrazloženjem Evropske komisije se prepoznaje da su sportsko-specifična pitanja (uslovi i pravila igre) u nadležnosti EU antimonopolske politike. Po tom osnovu mogu se analizirati ali i biti predmet EK, nadležnih nacionalnih i nadnacionalnih sudskih (ECJ i ECHR) instanci vis-a-vis krovne sportske organizacije (saveza). Posebno se ističe čl. 101-102, Ugovora o funkcionisanju EU, koji zabranjuje zloupotrebu dominantne pozicije, u ovom slučaju nacionalne/regionalne/međunarodne sportske asocijacije.

Kao opšti pravni akt, Uredbom br. 1/2003 definisan je način sprovođenja pomenutih odredbi Ugovora. Dalje, čl. 11, stav 6 Uredbe, predviđa mogućnost iniciranja postupka od strane EK i obavezu u stavu 1, da se nacionalne sudske instance uzdrže u postupku, ako je iniciran od strane EK. Ni prošlogodišnje izmjene Takmičarskog pravilnika ISU-a  nijesu rezultirale poboljšanjem položaja sportista, jer su iste u suprotnosti sa čl. 101, Ugovora o funkcionisanju EU.

Imajući u vidu naprijed iznijete činjenice, Evropska komisija je donijela odluku, koja je najznačajnija od slučaja ”Bosman” u oblasti sporta i predstavlja prekretnicu u tretiranju učesnika u sistemu sporta. Komesar Vestegar je ukazao da iako krovne sportske organizacije igraju značajnu ulogu, predmetna sportska pravila su donijeta suprotno interesima sporta i sportista u cilju zaštite komercijalnog interesa federacije.

Dalje, odlukom se obavezuje ISU, da uskladi sportska pravila u cilju omogućavanja jednakih prava za sve učesnike u sportu. Dat je rok od 90 dana da zaustavi, kako stoji u odluci, nelegalno ponašanje. Iako se odlukom nije izrekla novčana kazna, ako se federacija ne bude pridržavala odluke, uslijediće i odgovarajuće novčane kazne.

Za Crnu Goru, sa svojim spoljnopolitičkim aspiracijama, je od značaja stav Evropske komisije zbog neophodnosti harmonizovanja pravnih propisa sa komunitarnim pravom. Imajući u vidu nivo rada i funkcionisanja sportskog pokreta u Crnoj Gori, postoji potreba da se pristupi osavremenjivanju pravnih propisa i institucionalnih mehanizama u cilju razvoja oblasti od javnog interesa, uzimajući u obzir koncept depolitizacije s jedne i primjena principa dobrog rukovođenja s druge strane.

Autor: Marko Begović, konsultant za međunarodne odnose

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.