U zajedničkom saopštenju ove organizacije su istakle da se aktuelno rukovodstvo Ljekarske komore suočava sa ozbiljnim teškoćama u obavljanju svojih statutarnih nadležnosti a što sve posljedično ne doprinosi unaprijeđenju zdravstvenog sistema, stručnih kapaciteta osoblja, etičkih i profesionalnih standarda i interesa ljekara.
"Na gubitku nije samo ljekarska struka, već svi građani za koje je od ključne važnosti da imaju profesionalan i stručan sistem koji može da im ponudi kvalitetnu zdravstvenu zaštitu", navodi se u saopštenju.
Ljekarska komora je kako dodaju autonomna i slobodna u svom radu, a može da bude koristan dio ukupnog zdravstvenog sistema.
"Ministarstvo zdravlja bi trebalo da prati ono što su zahtjevi i mišljenje ljekarske struke i onda kad je to oštra kritika, a ne da bude neko ko će pristiscima ograničavati i nametati pravac djelovanja ove strukovne organizacije. Jedino tako mogu biti savezniciju ozdravljenju crnogorskog zdravstvenog sistema.
Interes je cjelokupnog crnogorskog društva da ima kvalitetan sistem zdravstvene zaštite. A taj sistem može biti jedino ako se razvija isključivo na temelju profesionalizna i stručnosti u čijoj izgradnji Ljekarska komora kao strukovno udruženje ima vodeću ulogu jer je njen cilj da donese protokole o liječenju kako bi stvorila bezbijedan ambijent za rad ljekara i liječenje pacijenata", navodi se u zajedničkom saopštenju CGO, IA, CRNVO, CIN CG.
Iz ovih organizacija pozvali su ljekare da odluke donose slobodno i u skladu sa svojom savješću, ali i odgovorno kako prema svojoj profesiji tako i prema cijelom drustvu u cilju podizanja kvaliteta zdravstvene zaštite svih građana i građani u Crnoj Gori.
" Članstvo u Skupštini Ljekarske komore ljekari su zaslužili povjerenjem svojih kolega i njima su odgovorni za svoj rad, ali imaju i obavezu da savjesnim postupanjem poštuju najviše standarde odgovorne medicinske profesije, budu građanski odgovorni i doprinose osnaživanju ugleda profesije", saopšteno je.
Komentari