Pored siromaštva koje predstavlja jedan od najvećih društvenih problema u zemlji, zavisnost od droga kod maloljetnih osoba je takođe na nivou socijalnog problema u Bangladešu, javlja Anadolija.
Milion ima 12 godina i jedan je od brojnih zavisnika na ulicama glavnog grada Dake. Novinar Anadolije zatekao ga je kako udiše lijepak na trotoaru jedne od prometnijih ulica Dake, a u razgovoru mu je ispričao kako je napustio svoj dom.
Foto: AA
Nakon što mu je preminuo otac, a majka ponovo udala, Milo ističe kako nije mogao prihvatiti takav život.
“Očuh me nije volio. Svakog dana me udarao i odlučio sam napustiti dom. Od tada živim na ulici”, priča Milon.
Dodao je kako zarađuje od sakupljanja smeća i plastike, te od tog novca kupuje lijepak.
Predsjednik Unije za suzbijanje tavisnosti (MANAS) Arup Ratan Chaudhury izjavio je kako se pretpostavlja da u zemlji trenutno ima 2,5 maloljetnih zavisnika te kako su mališani vrlo često na meti krijumčara drogom.
Prema podacima Foruma dječijih prava u Bangladešu (BSAF), najmanje 85 posto djece koja se nalaze na ulicama je zavisno od drogei. Od toga, 19 posto njih koristi heroin, 28 posto njih tablete, a oko osam posto injekciju.
Foto:AA
Među zavisnim osobama u Bangladešu, 77 posto njih je između 16 i 36 godina, a oko 20 posto čine žene.
Babu je također jedan od zavisnika iz glavnog grada Dake. Ima 20 godina, a otkrio je kako je na nagovor prijatelja počeo koristiti marihuanu. Nakon toga je, kako je kazao, uslijedilo i uzimanje heroina.
“Imao sam nekada i porodicu, četiri sestre. Od njih sam uzimao novac. Danas prosim na ulici. Sve što sakupim koristim na injekcije”, rekao je Babu.
Ono što problem zavisnosti kod mladih čini još većim jeste i činjenica da u zemlji nema dovoljno medicinskih i rehabilitacijskih centar za liječenje protiv ovisnosti.
Komentari